Przebudowa dworca w Kuźnicy trwała nieco ponad dwa lata. W ramach inwestycji zostało zmodernizowane wnętrze, budynek został ocieplony, zyskał nową elewację, wymieniono wszystkie instalacje. W klimatyzowanym holu-poczekalni podróżni znajdą ławki, tzw. przysiadki, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, defibrylator oraz zegar. Dworzec wyposażono również w nowy system informacji głosowej, dzięki czemu komunikaty są lepiej słyszalne. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zmianie uległo też otoczenia dworca: powstały parkingi oraz tereny zielone. Dworzec ma ponad 1,4 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Są dodatkowe powierzchnie, w których będzie działać m.in. Straż Graniczna i Krajowa Administracja Skarbowa.
Wójt Kuźnicy Paweł Mikłasz przypomniał, że dworzec powstał w 1962 roku i był bardzo zniszczony. Jego zdaniem modernizacja się udała. - Obecnie z niecierpliwością czekamy na uruchomienie trasy, która z powrotem połączyłaby nas z Grodnem. Na naszych terenach przez wiele lat ruch przygraniczny funkcjonował i mam nadzieję, że w przyszłości zostanie odbudowany - powiedział. Dziennikarzom mówił, że wielu mieszkańców gminy ma rodziny po drugiej stronie granicy i wiele z nich wcześniej podróżowało pociągami. Dodał, że z regionalnych połączeń korzysta wiele osób dojeżdżających do pracy czy szkoły.
Czytaj też: Rolnicy. Podlasie. Emilia Korolczuk pęka z dumy. Pokazała zdjęcie! Internautka: "Imię bardzo trafione"
W Kuźnicy obecnie działa tylko kolejowe przejście graniczne. Kolejowy ruch pasażerski międzynarodowy, zgodnie z rozporządzenie MSWiA z marca 2020 roku, ograniczono do odwołania - podały PAP służby graniczne. Natomiast drogowe przejście zostało zamknięte w listopadzie 2021 roku w związku z kryzysem migracyjnym na polsko-białoruskiej granicy.
W Podlaskiem w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 ma powstać łącznie 14 dworców; obiekt w Kuźnicy to ósma taka inwestycja oddana do użytku - wcześniej zostały oddane do użytku obiekty w Czeremsze, Bielsku Podlaskim, Białymstoku, Siemiatyczach, Jabłoni Kościelnej, Szepietowie, Wasilkowie. W przyszłym roku - jak poinformowano we wtorek - ma rozpocząć się inwestycja w Dąbrowie Białostockiej.