Na zwolnieniu lekarskim wysłał maile i nie tylko. Inspektor ZUS nie miał litości. Ostrzeżenie dla wszystkich: nie rób tego na L4!

i

Autor: Shutterstock

ZUS to zobaczył

Mieszkaniec Podlasia szalał na zwolnieniu lekarskim. Inspektor ZUS nie miał litości. Ostrzeżenie dla wszystkich: nie rób tego na L4!

2024-02-06 9:50

Osoby, które niewłaściwie korzystają ze zwolnienia lekarskiego, muszą liczyć się z niezapowiedzianą wizytą inspektora ZUS. W Podlaskiem oddział ZUS w Białymstoku przeprowadził w 2023 roku blisko 11,1 tys. takich kontroli. Okazuje się, że dużo osób za nic ma zalecenia lekarzy.

ZUS podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich prowadzonych w 2023 roku. - W całym kraju Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował 461,2 tys. zwolnień lekarskich. To wzrost o 7,3 proc. w stosunku do 2022 roku. W ich następstwie zakwestionował 28,9 tys. świadczeń chorobowych na kwotę 29 mln 273 tys. zł – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Na terenie województwa podlaskiego oddział ZUS w Białymstoku przeprowadził blisko 11,1 tys. kontroli zwolnień. W sumie w Podlaskiem wstrzymano lub obniżono świadczenia chorobowe na 3,18 mln zł. To znacznie więcej niż wcześniej. W 2022 roku chodziło o 1,2 mln zł.

Na czym białostoccy inspektorzy ZUS-u przyłapali osoby "chore" na zwolnieniu? - Pewien chory w trakcie zwolnienia lekarskiego brał udział w turnieju tenisa stołowego, obchodach jubileuszu koła łowieckiego oraz wycieczce organizowanej przez organizację związkową. Lekarz, który sam korzystał z czasowej niezdolności do pracy, wystawiał zwolnienia lekarskie innym pacjentom - informuje Katarzyna Krupicka.

Czytaj też: ZUS wypłaca mu tylko 13 groszy emerytury. Niewiarygodne, ile na nią pracował!

Ktoś inny, w trakcie zwolnienia lekarskiego, szukał nowej pracy. Wziął nawet w rekrutacji, którą przeszedł pomyślnie. Musiał jednak uzyskać zaświadczenie lekarza medycyny pracy o odzyskaniu zdolności do pracy. Są też radni, którzy w czasie zwolnienia chorobowego biorą udział w sesjach rady gminy, posiedzeniach rad nadzorczych czy imprezach okolicznościowych. - Najczęstszym powodem jest jednak świadczenie pracy w czasie chorobowego na rzecz innego podmiotu, oraz wykonywanie w czasie zwolnienia, niektórych obowiązków służbowych zdalnie, takich jak przesyłanie wiadomości mailem czy logowanie się do systemu - podkreśla Krupicka.

Zwolnienie lekarskie na dziecko - komu przysługuje i w jakim wymiarze
Sonda
Zdarzało Ci się oszukiwać na L4?