Dystrybucja jodku potasu. Kiedy zażyć tabletki? Gdzie będą punkty odbioru w woj. podlaskim?

i

Autor: Shutterstock Dystrybucja jodku potasu. Kiedy zażyć tabletki? Gdzie będą punkty odbioru w woj. podlaskim?

Jodek potasu

Dystrybucja jodku potasu. Kiedy zażyć tabletki? Gdzie będą punkty odbioru w woj. podlaskim?

2022-10-03 14:12

W całej Polsce trwa dystrybucja tabletek z jodkiem potasu. Zagrożenia w tej chwili nie ma, działania mają charakter prewencyjny. - Nie ma w tej chwili zagrożenia skażeniem radiologicznym, dystrybucja jodku potasu do punktów w całym województwie, to działania prewencyjne - powiedział w poniedziałek (3.10) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Eksperci zaapelowali, aby profilaktycznie nie zażywać jodku potasu.

Wojewoda podlaski razem ze specjalistami w dziedzinie endokrynologii i medycyny nuklearnej poinformował o przygotowaniach do wydawania mieszkańcom jodku potasu w przypadku skażenia radiologicznego. - Chcę podkreślić, że w naszym województwie, tak jak w całym kraju, zagrożenia nie ma, te działania są podejmowane planowo, prewencyjnie, tak, abyśmy byli przygotowani do ewentualnego, jak najszybszego wydania tego jodku potasu - powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Tabletki z jodkiem potasu z wojewódzkiego magazynu zarządzania kryzysowego trafiły do gmin, a te dystrybuują je do tzw. punktów wydawania. 

Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu. Gdzie będą punkty odbioru?

Takich punktów na terenie województwa wstępnie jest ponad 400, z czego w Białymstoku ma być ich około 80. Z reguły obiekty publiczne jak szkoły, zakłady opieki zdrowotnej, przychodnie, świetlice. Wojewoda powiedział, że w najbliższych dniach pojawią się komunikaty, gdzie na terenie województwa znajdują się punkty odbioru jodku potasu. Informować o punktach mają też same gminy. Podkreślił, że punkty w razie potrzeby mają być dostępne niezależnie od pory dnia i godziny, aby wydać tabletki jak najszybciej. Wojewoda zaprezentował też opakowanie z tabletkami, które będą dystrybuowane w Podlaskiem. To nieduże opakowanie, w którym znajduje się 10 tabletek. Zapewnił też, że jest zabezpieczona wystarczająca, a nawet z nadwyżką, liczba tabletek dla wszystkich mieszkańców regionu.

- Mam nadzieję, że ta cała akcja, którą przeprowadzamy ma charakter tylko prewencyjny i uda nam się być przygotowanym na to, żeby w razie potrzeby, która mam nadzieję nie wystąpi, sprawnie ten proces przeprowadzić ewentualnego wydawania ludności tychże tabletek - dodał.

Jodek potasu. Przyjmować tylko w razie zagrożenia!

Eksperci obecni na konferencji prasowej podkreślali, że nie należy przyjmować jodku potasu prewencyjnie, gdy nie ma zagrożenia.

Konsultant w dziedzinie medycyny nuklearnej prof. Janusz Myśliwiec podkreślił, że podjęte przez wojewodę działania mają charakter prewencyjny. - Stanowczo i z dużym przekonaniem odradzam przyjmowanie jodku potasu w tej chwili - mówił i dodał, że przyniesie to "więcej szkody niż pożytku". Powiedział, że dawka, która jest w preparatach, przekracza niemal tysiąckrotnie zapotrzebowanie dobowe na jod. - To jest potężna dawka. Ta dawka może przede wszystkim spowodować bardzo poważne zaburzenia tarczycy - ostrzegł specjalista. Dodał, że może to prowadzić do nadczynności tarczycy, a to z kolei do zawałów i udarów.

Jodek potasu dla dzieci i kobiet w ciąży

- Jeśli chodzi o dzieci to absolutnie nie zalecamy jakiegokolwiek ani profilaktycznego, ani prewencyjnego podawania, podobnie jak ciężarnym kobietom - mówił konsultant w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej prof. Artur Bossowski. Dodał, że jeśli będzie taka sytuacja i będzie potrzeba przyjęcia preparatu, to jodek potasu w odpowiedniej dawce można stosować już w okresie niemowlęcym.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało przed dwoma tygodniami komunikat na temat dystrybucji jodku potasu. Jak podkreślił w poniedziałek rano wiceszef MSWiA Błażej Poboży, kierownictwo resortu zdecydowało o rozpoczęciu dystrybucji jodku potasu w ramach działań wyprzedzających, na wypadek gdyby na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (Ukraina) doszło do uszkodzenia reaktora.

EXPRESS BIEDRZYCKIEJ Czy Putin użyje broni jądrowej? Ekspert mówi, co może nas czekać
Sonda
Zażyjesz jodek potasu, jeśli będzie taka potrzeba?