Gabowe Grądy. Parafia ma ogromny problem z kornikami. Niszczą bezcenne księgi [ZDJĘCIA]

i

Autor: Pixabay Gabowe Grądy. Parafia ma ogromny problem z kornikami. Niszczą bezcenne księgi [ZDJĘCIA]

Gabowe Grądy. Parafia ma problem z kornikami. Niszczą bezcenne księgi [ZDJĘCIA]

2020-12-29 9:47

Parafia staroobrzędowców ze wsi Gabowe Grądy (woj. podlaskie) ma problem ze szkodnikami, które niszczą liczące ponad 400 lat księgi. O. Mariusz Jefimow oraz Rada Staroprawosławnej Cerkwi Staroobrzędowców zorganizowali w internecie zbiórkę pieniędzy na walkę z kornikami.

- W ostatnim czasie w naszej Cerkwi pojawiły się szkodniki, które uszkodziły nam stare księgi, mające ponad 400 lat, wydrążając w nich kanaliki i zjadając okładki oraz papier. Aby zapobiec zniszczeniu ksiąg jesteśmy zmuszeni do ich zabezpieczenia i wytępienia szkodników - czytamy w opisie zrzutki.

Siedem ksiąg zostało odizolowanych. Koszt pozbycia się szkodników przez wykwalifikowanych specjalistów jest bardzo wysoki. Usunięcie korników z 7 ksiąg to koszt około 10 tys. złotych.

Tymczasem jak informuje "TVN 24", zainfekowane są też dwie XIX-wieczne ikony. - Korniki zostały najprawdopodobniej przyniesione z zewnątrz. Często ludzie oddają nam ikony. Któraś z nich mogła być zainfekowana – powiedział dla "TVN 24" o. Mariusz Jefimow, opiekun molenny w Gabowych Grądach.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Jak czytamy na stronie staroprawoslawie.pl, staroobrzędowcy to prawosławni chrześcijanie, którzy nie przyjęli cerkiewnej reformy patriarchy Nikona i cara Aleksija Michajłowicza z drugiej połowy XVII wieku, które upodabniała obrzędy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego do greckich. Każda zmiana w cerkwi, zgodnie z postanowieniami siedmiu Powszechnych Soborów, jest traktowana u staroobrzędowców jako herezja.

Czytaj też: Kolno. 25-letni Mateusz nie żyje. Są wstępne wyniki sekcji zwłok

Podsumowanie 2020 roku. Jak będziemy go wspominać?