Granica białoruska. Migranci obrażali polskich funkcjonariuszy. Wstrząsające nagranie z Białowieży [RELACJA NA ŻYWO]

i

Autor: Ministerstwo Obrony Narodowej Granica białoruska. Migranci obrażali polskich funkcjonariuszy. Wstrząsające nagranie z Białowieży [RELACJA NA ŻYWO]

Granica białoruska. Migranci obrażali polskich funkcjonariuszy. Wstrząsające nagranie z Białowieży [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

2021-11-23 10:07

Granica białoruska, wtorek 23 listopada. Relacja na żywo. Najnowsze informacje. Nie widać końca kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy. Wciąż dochodzi do nielegalnych prób sforsowania ogrodzenia, policjanci łapią na polskich drogach przemytników ludzi. Jak wygląda aktualna sytuacja? Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo.

Granica białoruska, wtorek 23 listopada. Relacja na żywo. Trwa kryzys migracyjny wywołany i kontrolowany przez białoruski reżim. Wczoraj na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Białowieży 50 agresywnych cudzoziemców próbowało sforsować granicę. Premier RP Mateusz Morawiecki odbył w ostatnich dniach serię spotkań z premierami: Estonii, Litwy i Łotwy, z którymi rozmawiał o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. We wtorek udaje się z kolei na Węgry. Mariusz Kamiński, szef MSWiA powiedział niedawno, że Polska wobec kryzysu na granicy z Białorusią ma wsparcie wspólnoty międzynarodowej, w tym Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 36 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Granica białoruska, wtorek 23 listopada. Relacja na żywo. Najnowsze informacje - relacja na żywo.

Szturm migrantów na przejście w Kuźnicy

Granica białoruska, wtorek 23.11.21. Relacja na żywo. Najnowsze informacje

Granica białoruska. Migranci obrażali polskich funkcjonariuszy. Wstrząsające nagranie z Białowieży

10:07 Białoruś w imieniu Rosji testuje zdolność obronną polskiej granicy – stwierdził we wtorek w RMF FM szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Wyraził też wdzięczność Stanom Zjednoczonym za monitorowanie sytuacji i informacje w sprawie działań Rosji.

Kumoch mówiąc o testowaniu zdolności obronną polskiej granicy nazwał to działanie "zasadą geparda".

"Gepard atakuje wtedy, kiedy się ucieka, natomiast nie atakuje zwierząt, które powoli przechodzą. Białoruś w imieniu Rosji zachowała się w podobny sposób. Ona testuje zdolność obronną polskiej granicy. Litwa nie weszła do takiej fazy. Litewska granica jest dłuższa od polskiej, a pilnuje jej znacznie mniej strażników. I zastanówmy się - czy migranci nie przechodzą dziś przez litewską i łotewską granicę?" - pytał Kumoch. (PAP)

9:52 Kryzys na granicy polsko - białoruskiej trwa od wielu tygodni. W sieci pojawiło się wzruszające nagranie z powitania funkcjonariusza z Poznania, który po długim czasie wrócił ze służby. Reakcja dzieci chwyta za serce: Poznań. Policjant wrócił z granicy białoruskiej. Reakcja dzieci chwyta za serce [WIDEO]

9:45 118 migrantów odleciało w poniedziałek z lotniska w Mińsku „w trybie indywidualnym” – poinformowało we wtorek białoruskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Jak dodano, kolejne osoby mają wylecieć jeszcze tego dnia.

„Osoby te odleciały w trybie indywidualnym, a struktury MSW pomogły im w przygotowaniu dokumentów i przejściu przez granicę. Dzisiaj jeszcze grupa zagranicznych obywateli znajduje się na lotnisku w Mińsku i oczekuje na powrót do krajów swojego obywatelstwa” – powiedział przedstawiciel MSW, cytowany przez agencję Interfax.by. (PAP)

9:38 W nocy z poniedziałku na wtorek było spokojnie na lubelskim odcinku granicy polsko-białoruskiej. Nie zanotowaliśmy żadnych niepokojących zdarzeń – poinformował PAP we wtorek rano rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kapitan Dariusz Sienicki.

9:22 16 Dywizja Zmechanizowana: "Każdej nocy żołnierze 16Dywizja muszą mierzyć się z licznymi próbami nielegalnego przekroczenia granicy. Nasi żołnierze są dobrze przygotowani do odparcia tych ataków i gotowi do obrony bezpieczeństwa Polski. Kolejna noc za nami. Dziękujemy za wsparcie."

9:08 Do 25 godzin skrócił się we wtorek rano czas oczekiwania na odprawę ciężarówek, które chcą wyjechać na Białoruś przez przejście w Bobrownikach - podała podlaska Krajowa Administracja Skarbowa. Wieczorem w poniedziałek były to 32 godziny.

8:54 Mariusz Błaszczak, szef MON i ataku migrantów w Białowieży: "Agresywni migranci wspierani przez białoruskie służby każdego dnia próbują nielegalnie przedrzeć się przez naszą granicę. Tak jak od wielu tygodni, tak też dziś w nocy polscy żołnierze i funkcjonariusze zatrzymują hybrydowy atak Łukaszenki oraz bronią Polskę i całą Europę."

8:31 MON: "Rejon Białowieży: kolejna próba nielegalnego przekroczenia granicy została wczoraj udaremniona przez żołnierzy i funkcjonariuszy. Atak agresywnych migrantów był wspierany przez białoruskie służby."

8:13 Na granicy polsko-białoruskiej trwa kryzys migracyjny. Tysiące migrantów z Bliskiego Wschodu próbują przedostać się do Polski, a potem na zachód Europy. Niestety kryzys ma już swoje ofiary. Na granicy giną ludzie. Zmarli wyznawcy islamu są grzebani na muzułmańskim cmentarzu w Bohonikach (woj. podlaskie).

8:00 Straż Graniczna poinformowała, że w poniedziałek na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 174 prób jej nielegalnego przekroczenia. Wobec 66 cudzoziemców funkcjonariusze SG wydali postanowienia o opuszczeniu terytorium RP. Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Białowieży 50 agresywnych cudzoziemców próbowało sforsować granicę.

7:25 Polska Policja: "Wybuch radości, łzy szczęścia i ulgi, że tata Policjant cały i zdrowy wrócił do domu po kilku tygodniach służby spędzonych na granicy. Nie każdy bohater nosi pelerynę".

7:17 Wojciech Szewko, analityk ds. stosunków międzynarodowych: "Merkel zadzwoniła do Tichanowskiej. Omówiły kryzys na granicy Białorusi i UE, sytuację z więźniami politycznymi oraz reakcję na eskalację represji. Merkel podkreśliła niezachwiane poparcie Niemiec dla białoruskiego ruchu demokratycznego."

Granica białoruska. Relacja na żywo. Najnowsze informacje

7:05 Reakcją na kryzys migracyjny wywołany przez Białoruś były wspólne, solidarne działania UE. Obecnie po raz pierwszy jest zgoda co do tego, że migracja to problem każdego, całej Unii Europejskiej - mówi w rozmowie z PAP wiceszef Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Wiceszef KE zakończył niedawno wizytę w Turcji, Iraku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Libanie, gdzie z władzami tych krajów rozmawiał o kryzysie migracyjnym, który wybuchł na granicy Polski i państw bałtyckich z Białorusią. To kraje pochodzenia i tranzytu migrantów do tego wschodnioeuropejskiego państwa.

7:03 Konflikt na granicy polsko-białoruskiej zaczyna być konfliktem obliczonym na zdecydowanie długi czas; może to oznaczać także cyniczną grę na wymęczenie naszych żołnierzy i funkcjonariuszy - powiedział PAP rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Według Żaryna "struktury NATO i UE zaczynają coraz lepiej widzieć, co się dzieje na naszej granicy z Białorusią". "Widzimy też, że coraz więcej krajów, na przykład bliskowschodnich, także dostrzega działania reżimu białoruskiego. Spodziewamy się więc, że być może uda się ograniczyć napływ migrantów na Białoruś" - powiedział rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych.

7:00 Minionej doby policjanci zatrzymali 6 osób, w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Zatrzymani to 2 obywatele Uzbekistanu i obywatele Kazachstanu, Turcji, Sri Lanki, a także obywatel Polski. Zatrzymani w Skustelach, Piątnicy, Narwi, Starych Gutach i Bielsku Podlaskim kurierzy chcieli przewieźć w samochodach 23 osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę.

Sonda
Imigranci szturmują polską granicę. Co powinien zrobić rząd?