Granica polsko-białoruska. Pocisk spadł na posterunek! Nie wiemy, czy będą strzelać z amunicji ślepej, czy z ostrej

i

Autor: @Straz_Graniczna/Twitter.com Nie widać końca kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Białoruscy żołnierze wystrzelili ładunek sygnałowy w kierunku polskiej strony

Granica polsko-białoruska. Pocisk spadł na posterunek! "Nie wiemy, czy będą strzelać z amunicji ślepej, czy z ostrej"

2022-02-01 15:14

Nie widać końca kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Minionej nocy, tj. we wtorek, 1 lutego, białoruscy żołnierze wystrzelili ładunek sygnałowy w kierunku polskiej strony. Pocisk spadł na teren posterunku naszych służb. Straż Graniczna informuje, że nie wiadomo, czy następnym razem żołnierze białoruscy nie będą strzelać z amunicji ślepej, czy z ostrej.

Granica polsko-białoruska. Pocisk spadł na posterunek! "Nie wiemy, czy będą strzelać z amunicji ślepej, czy z ostrej"

Pocisk wystrzelony przez białoruskich żołnierzy z broni sygnałowej spadł minionej nocy na polski posterunek. Do zdarzenia doszło we wtorek, 1 lutego, ok. godz. 1.40, na odcinku prowadzącym przez teren Białowieży. To kolejny incydent pogłębiający kryzys na granicy polsko-białoruskiej. - To kolejne prowokacje. Jeżeli strzelają z broni sygnałowej, to nie wiemy, czy następnie będą strzelać z amunicji ślepej, czy z ostrej. Takie działania nie powinny mieć miejsca na granicy, one eskalują emocje tym bardziej, że w tym miejscu jest stały posterunek żołnierzy - mówi PAP porucznik Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej. Na profilu twitterowym SG pojawiła się ponadto informacja, że minionej nocy granicę polsko-białoruską próbowało przekroczyć 39 osób (32 Irakijczyków, 6 obywateli Sri Lanki i jeden Afgańczyk). To nie wszystko, bo Straż Graniczna podała także najnowsze dane dotyczące liczby zatrzymanych w 2022 r. osób, które pomagały innym dostać się nielegalnie na polską stronę.

Czytaj też: 22-letni żołnierz zginął przy granicy. Nowe fakty ws. tragedii w Białowieży

- Od początku tego roku #funkcjonariuszeSG zatrzymali już 29 osób za pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy polsko-białoruskiej. To 8 ob. Gruzji, 7 ob. Polski, 5 ob.Ukrainy, 3 ob.Syrii, 2 ob.Łotwy, 2 ob.Białorusi, ob.Tunezji i ob. Iraku. Grozi im kara pozbawienia wolności do 8 lat, a cudzoziemcom deportacja do krajów ich pochodzenia nawet w ciągu 48h. W pierwszym miesiącu 2022r. zatrzymano za pomocnictwo prawie tyle osób, ile przez cały 2020 r. (31 zatrzymanych). W minionym roku tj. 2021, takich osób zatrzymano 426 - czytamy na profilu twitterowym Straży Granicznej.

Sonda
Czy popierasz pomysł budowy muru na granicy z Białorusią?
TAK WYGLĄDA granica Polski z Białorusią! Nasz dziennikarz był na miejscu!