Hierarchowie polskiej Cerkwi do władz Rosji: Działania wojenne na Ukrainie są niegodziwe i niepojęte

i

Autor: jch Hierarchowie polskiej Cerkwi do władz Rosji: Działania wojenne na Ukrainie są niegodziwe i niepojęte

Hierarchowie polskiej Cerkwi do władz Rosji: Działania wojenne na Ukrainie są niegodziwe i niepojęte

2022-03-23 7:58

Sobór biskupów polskiej Cerkwi wystosował wezwanie do władz Federacji Rosyjskiej o zaprzestanie działań wojennych na Ukrainie, postrzegając je jako "niegodziwe i niepojęte". Taki zapis znalazł w wydanym we wtorek oświadczeniu hierarchów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

To pierwsze takie stanowisko całego soboru biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wcześniej ukazały się jedynie stosowne oświadczenia ordynariuszy poszczególnych diecezji, w tym apele o pomoc Ukraińcom, niedawno w mediach pojawiły się też informacje o liście, który zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa wysłał do patriarchy moskiewskiego Cyryla.

- Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (...) zwraca się z wezwaniem do władz Federacji Rosyjskiej, na czele z prezydentem, o zaprzestanie działań wojennych w Ukrainie, postrzegając je jako niegodziwe i niepojęte. Trudno bowiem zrozumieć powody, dla których dwa bratnie, prawosławne, słowiańskie narody walczą ze sobą. Nie niszczmy tego, co pozostawili nam ojcowie i matki, począwszy od chrztu św. księcia Włodzimierza – głosi przyjęte we wtorek przez sobór stanowisko, którego treść opublikował portal Cerkiew.pl.

Portal powołał się na oficjalną stronę internetową PAKP Orthodox.pl, na której tradycyjnie pojawiają się komunikaty soboru biskupów polskiej Cerkwi po jego obradach. Z powodów technicznych we wtorek wczesnym popołudniem strona ta nie działała.

- 24 lutego 2022 r., niespodziewanie, nastąpiła inwazja wojsk rosyjskich na ziemie Ukrainy, które rozpoczęły działania wojenne. Nastał trudny czas bratobójczych walk trwających po dzień dzisiejszy. W ich wyniku nastąpiło zburzenie normalnego życia obywateli, ginie wielu niewinnych ludzi, postępuje degradacja życia cerkiewnego i społecznego. Niszczone są dobra materialne: świątynie, zabytki, infrastruktura krytyczna i budynki mieszkalne – podkreślają polscy biskupi prawosławni. Czytaj też: Putin rozpęta drugą wojnę?! Kolejny kraj na celowniku. Rozmowy pokojowe zerwane! Szok

- Wojna, sama w sobie, jest dużym doświadczeniem w życiu społeczeństw. Ukraina i wszyscy ludzie pokoju przeżywają wielki ból; przelewana jest bratnia krew, podobnie do krwi Abla, w wyniku zabójstwa popełnionego przez jego brata Kaina. Miliony obywateli Ukrainy opuszczają swoją ojczyznę. Naród cierpi, znajduje się w rozterce i jest zagubiony – głosi stanowisko. Sobór "wyraził też wdzięczność" metropolicie Sawie za list skierowany wcześniej do patriarchy Cyryla z "apelem o przyczynienie się do zakończenia działań wojennych prowadzonych przez armię rosyjską w Ukrainie i wyrażenie swojego sprzeciwu wobec przelewu krwi". Hierarchowie podziękowali też duchowieństwu i wiernym za pomoc okazywaną uchodźcom z Ukrainy.