III Festiwal Literacki „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie” w Książnicy Podlaskiej [PROGRAM]

i

Autor: Książnica Podlaska III Festiwal Literacki „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie” w Książnicy Podlaskiej [PROGRAM]

III Festiwal Literacki „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie” w Książnicy Podlaskiej [PROGRAM]

2019-02-04 19:02

W dniach 7-9 lutego 2019 r. w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (ul. M. Skłodowskiej-Curie 14 A) odbędzie się III edycja festiwalu literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”. W programie: warsztaty, spotkania autorskie, sejmik poetycki połączony z turniejem jednego wiersza oraz wystawa fotografii.

- Celem Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie” jest prezentacja mapy literacko-wydawniczej Podlasia, promocja czytelnictwa i pisarzy związanych z naszym regionem oraz ich twórczości – mówi Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. – Poprzednie edycje pokazały, że tego typu wydarzenia są potrzebne i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród naszych czytelników.  

Czytaj także: Białystok. Jack Sparrow Restaurant & Pub został zamknięty? Lokal od kilku dni jest nieczynny. Jego właścicielem jest Daniel M.

W tym roku festiwal potrwa trzy dni. Dzień pierwszy (czwartek, 7 lutego) dedykowany jest najmłodszym. W programie znalazły się warsztaty przygotowane przez: poetkę i autorkę książek dla dzieci Zofię Olek-Redlarską, podróżnika Marcina Obałka, znanego rysownika i autora komiksów Tomasza Samojlika. Pracownicy Działu Instrukcyjno-Metodycznego Książnicy Podlaskiej zapraszają na warsztaty z elementami kodowania „Inżynier Ciućma – śrubka, młotek i przemądrzałe roboty”, stworzone na bazie książki Grzegorza Kasdepkego i przy wykorzystaniu robotów Photon. Oprócz tego dzieci spotkają się z aktorami Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz Białostockiego Teatru Lalek.

Głównym punktem programu w drugim dniu festiwalu (piątek, 8 lutego) będzie sejmik poetycki, czyli spotkanie poetów, prozaików, literaturoznawców, wydawców, tłumaczy, miłośników literatury i kultury. Podczas obrad uczestnicy wspólnie zastanowią się nad rolą i kondycją poezji we współczesnym świecie, spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie jak i czy w ogóle poezja funkcjonuje w mediach, a także przyjrzą się nowemu nieregularnikowi „Epea. Pismo literackie”, wydawanemu przez Książnicę Podlaską.

Czytaj także: Najzdolniejsi studenci Politechniki Białostockiej otrzymali stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Spotkanie poprowadzi prof. Dariusz Kulesza – literaturoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku, w rozmowach wezmą udział: dr Krzysztof Kurianiuk – kierownik redakcji kultury Polskiego Radia Białystok oraz Justyna Sawczuk – redaktor naczelna nieregularnika „Epea. Pismo literackie”. Sejmikowi towarzyszyć będzie turniej jednego wiersza „Niech zwycięży poezja”, który poprowadzi poeta Eligiusz Buczyński. Dzień zakończy spotkanie z pisarką, dziennikarką i redaktorką Katarzyną Drogą, która opowie o tym jaki wpływ na nasze życie mają sekrety naszych przodków.

Dzień trzeci (sobota, 9 lutego) rozpocznie się wernisażem wystawy fotograficznej „Magia Podlasia”. Towarzyszyć jej będzie prezentacja książek wydanych w województwie podlaskim, przygotowana przez Andrzeja Kalinowskiego – prezesa Fundacji Sąsiedzi. Nowością w tym roku będzie pokaz, przygotowanego przez Stowarzyszenie Szukamy Polski, filmu dokumentalnego „Zenek” w reż. Dariusza Szada-Borzyszkowskiego – to opowieść o trzynastoletnim białostockim harcerzu Zenku Borowskim, zastrzelonym w 1943 r. przez niemieckiego żandarma podczas próby ratowania polskich książek, zarekwirowanych przez okupanta i przechowywanych w strzeżonym budynku.

Festiwal zakończy seria spotkań autorskich z: Magdaleną Niedźwiedzką – autorką  powieści biograficznych i historycznych (m. in. „Maria Skłodowska-Curie”, trylogii „Opowieści z angielskiego dworu” czy „Bona. Zmierzch Jagiellonów”), Piotrem Nesterowiczem - redaktorem naczelnym miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii”, autorem esejów, reportaży, powieści i opowiadań fantastycznych (m. in. wydanej w 2018 r. powieści „Jeremiasz”), zdobywcą Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za książkę „Cudowna” oraz Natalią Fiedorczuk-Cieślak - piosenkarką, instrumentalistką, autorką piosenek oraz powieści: „Jak pokochać centra handlowe” (nominacja do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego) i „Ulga”.

III Festiwal Literacki „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie” 7-9 lutego 2019 r.

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A

PROGRAM

CZWARTEK 7 lutego 2019 r.                     

 • 9:00-9:45 –  Warsztaty „Inżynier Ciućma – śrubka, młotek i przemądrzałe roboty” (Galeria Parter)
 • 9:00-9:30 – Warsztaty z aktorami Białostockiego Teatru Lalek (sala Książniczka)
 • 9:15-10:00 – Warsztaty z Zofią Olek-Redlarską (audytorium)
 • 10:30-11:30 –  Spotkanie z Tomaszem Samojlikiem (audytorium)
 • 11:00-12:15 – Warsztaty z aktorami Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki (sala Książniczka)
 • 12:00-13:00 –  Spotkanie z Marcinem Obałkiem (audytorium)

PIĄTEK 8 lutego 2019 r.

 • 9:00-9:45 –  Warsztaty „Inżynier Ciućma – śrubka, młotek i przemądrzałe roboty” (Galeria Parter)
 • 10:00-12:00 – Sejmik poetycki – panel dyskusyjny z udziałem poetów z Podlasia (audytorium)
 • 12:30-13:30 – Turniej jednego wiersza (audytorium)
 • 17:00 –  Spotkanie z Katarzyną Drogą (audytorium)

SOBOTA 9 lutego 2019 r.

 • 11:00 –  Otwarcie wystawy „Magia Podlasia” połączone z prezentacją wydawnictw
 • z 2018 r. (Galeria Parter)
 • 12:00-12:45 – „Zenek” – film dokumentalny o Zenku Borowskim  – Stowarzyszenie Szukamy Polski (audytorium)
 • 13:00-14:15 – Magdalena Niedźwiedzka – prowadzenie Dominik Sołowiej (audytorium)
 • 14:30-15:45 – Piotr Nesterowicz – prowadzenie Justyna Sawczuk (audytorium)
 • 16:00-17:15 – Natalia Fiedorczuk-Cieślak – prowadzenie Miłosława Malzahn (audytorium)

UWAGA! Na warsztaty obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona.