Jakość powietrza w woj. podlaskim. Podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10

i

Autor: jch Jakość powietrza w woj. podlaskim. Podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10

Smog w Białymstoku

Jakość powietrza w woj. podlaskim. Podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10

2022-08-25 11:24

Przekroczenie stężeń pyłu zawieszonego PM10 odnotowano w środę na stacjach monitoringu w Białymstoku, Łomży i Augustowie (woj. podlaskie). Podwyższone stężenie pyłu ma się utrzymać w tym regionie przez cały czwartek.

Z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, na stacjach monitoringu jakości powietrza w województwie podlaskim odnotowywano w środę podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10. Przekroczenia wystąpiły na dwóch stacjach w Białymstoku (123,8 µg/m3 oraz 200,2 µg/m3), w Łomży (137,4 µg/m3) i na terenie powiatu augustowskiego (133,2 µg/m3). Liczba mieszkańców obszaru, na którym wystąpiło przekroczenie poziomu informowania wyniosło 447 tys. osób, dla stacji Piech Białystok oraz 414 tys. dla trzech stacji Warszawska w Białymstoku, dla stacji w Łomży oraz w Augustowie.

Poradnik Zdrowie: wpływ smogu na zdrowie

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku wydało w czwartek dla województwa podlaskiego komunikat o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 (średniodobowe stężenie powyżej 100 µg/m3). Prognozowane przekroczenie obejmuje: miasto Łomżę, powiat augustowski i grajewski.

Czytaj też: Rolnicy. Podlasie. Emilia Korolczuk znowu to zrobiła. "Ludzie potrafią..." Ależ historia!

WCZK w komunikacie poinformowało, że przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego są napływy mas powietrza znad Europy Wschodniej, które dotarły nad wschodnią część Polski. Podwyższone stężenia pyłu zawieszonego w masach powietrza napływających nad Polskę, najprawdopodobniej pochodzą z unosu pyłu z obszarów suchych oraz pożarów, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Europy. Warunki meteorologiczne (prędkość i kierunek wiatru) sprzyjają napływowi zanieczyszczonych mas powietrza ze wschodu.

Sonda
Czy przez smog Twój organizm czuje się gorzej?