Karetka w centrum Białegostoku. Będzie tam stała dwa razy w tygodniu. Do końca 2020 roku

i

Autor: Dawid Gromadzki/UM Białystok Karetka w centrum Białegostoku. Będzie tam stała dwa razy w tygodniu. Do końca 2020 roku

Karetka w centrum Białegostoku. Będzie tam stała dwa razy w tygodniu. Do końca 2020 roku

2020-11-26 10:22

Do końca tego roku na Rynku Kościuszki, dwa razy w tygodniu, będzie stała specjalna karetka, przeznaczona dla osób bezdomnych. We wtorki i czwartki dyżurować w niej będą ratownicy z Grupy Nadzieja.

Można tam przyjść, żeby opatrzyć rany, zmienić opatrunek czy uzyskać pomoc w innych dolegliwościach zdrowotnych. Jeśli będzie potrzebna pomoc w miejscu, gdzie przebywają osoby bezdomne, karetka pojedzie tam po uprzednim zgłoszeniu przez streetworkerów.

Jest to nowa inicjatywa Fundacji Spe Salvi, współfinansowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach zadania publicznego "Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym". Inicjatywę wspiera Miasto Białystok.

– To bardzo cenna i potrzebna forma pomocy ludziom pozbawionym domu, niemającym dostępu do telefonu – powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński. – Wszyscy mamy teraz, w czasie pandemii, utrudniony dostęp do lekarzy. Osobom bezdomnym jest na pewno jeszcze trudniej. 

Bezdomni opanowali śmietnik przy Chodeckiej.