Kierowcy są wściekli. Jest ślisko i niebezpiecznie. Pługopiaskarki nie nadążają. Zima wygrała w Białymstoku

i

Autor: Kolizyjne Podlasie Wiadukt Dąbrowskiego w Białymstoku, 9.02.2021

Kierowcy są wściekli. Jest ślisko i niebezpiecznie. Pługopiaskarki nie nadążają. Zima pokonała Białystok

2021-02-09 7:24

Zima w natarciu. W poniedziałek nad woj. podlaskim przeszła gwałtowna śnieżyca, która poważnie dała się we znaki kierowcom, zwłaszcza w miastach. Wczoraj spadło od 10 do 15 cm śniegu. Nadkom. Tomasz Krupa przekazał nam, że przez całą miniona dobę zgłoszono policjantom 84 kolizji, z czego aż 75 w godzinach od 12 do 23.59. Firmy nie nadążały z odśnieżaniem Białegostoku. Na wtorek godz. 9 prezydent Białegostoku zwołał sztab kryzysowy. - Zima pewnie nie ustąpi, ale my też nie, chociaż lekko nie będzie - napisał prezydent Tadeusz Truskolaski.

We wtorek rano na ulicach w Białymstoku w dalszym ciągu jest warstwa śniegu i lodu. Auta ślizgają się na skrzyżowaniach, kierowcy mają problemy na podjazdach. W Białymstoku najtrudniejsze warunki są na drogach osiedlowych, wielu kierowców może rano nie wyjechać z zasypanych śniegiem parkingów. Główne ulice są oczyszczone ze świeżego śniegu, ale w wielu miejscach jest lód, którego - z powodu bardzo niskich temperatur utrzymujących się od tygodnia - dotąd nie udało się usunąć. Jadąc nawet z niedużą prędkością można mieć duże problemy z hamowaniem, a potem z ruszeniem ze skrzyżowania czy pokonaniem zakrętu.

Policjanci apelują o ostrożną jazdę. Są trudności - z powodu bardzo śliskiej nawierzchni i problemem z podjazdem - m.in. na Trasie Generalskiej w kierunku Warszawy oraz ul. Kopernika od tunelu im. generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila" w kierunku centrum Białegostoku.

Około godz. 6 na podlaskich drogach pracowało 80 pługopiaskarek i pojazdów odśnieżających. "Aktualnie wszystkie drogi krajowe w woj. podlaskim są przejezdne" - przekazał nam po godz. 8. Rafał Malinowski z GDDKiA w Białymstoku. Gorsze warunki do jazdy kierowcy mogą zauważyć na trasie Białystok - Bobrowniki oraz na fragmencie DK 16 Augustów - Ogrodniki.

Jak wygląda sytuacja w Białymstoku? Kierowcy z grupy Kolizyjne Podlasie zwracają uwagę, że w we wtorek około godz. 7 występują utrudnienia w Fastach, na ul. Produkcyjnej, na wiadukcie Dąbrowskiego, gdzie doszło do kolizji. Przed godz. 7 była informacja, że na ul. Kopernika, na prawym pasie, stoi TIR.

Śnieżyca w Białymstoku! Tak jeździ się drogami stolicy Podlasia (poniedziałek, 8.02)

PGE Dystrybucja nie odnotowała masowych awarii energetycznych, jakie miały miejsce w regionie dwa tygodnie temu. Jak informuje spółka, tym razem śnieg jest lekki i sypki, na razie nie obciąża ani linii energetycznych, ani drzew i ich konarów, więc nie ma na razie informacji o zerwanych liniach czy uszkodzonych słupach.

Pogoda we wtorek zdecydowanie się poprawi, nie będzie już tak intensywnie padało, a na północnym wschodzie, gdzie opady nadal będą obserwowane, w ciągu dnia spadnie do ok. 5 cm śniegu - powiedział PAP rzecznik i synoptyk IMGW-PIB Grzegorz Walijewski. Czytaj też: To będzie CIĘŻKI tydzień na Podlasiu. Fatalna prognoza pogody. Mnóstwo ostrzeżeń IMGW

- Wtorek to zdecydowana poprawa pogody jeżeli chodzi o opad śniegu, o zawieje i zamiecie śnieżne oraz o jego intensywność. Oczywiście ten opad nadal będzie występował na północnym wschodzie - o umiarkowanym natężeniu - i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej to ok 5 cm - poinformował Walijewski.