To będzie sądny tydzień na Podlasiu. Fatalna prognoza pogody. Mnóstwo ostrzeżeń IMGW

i

Autor: TEM Tegoroczna zima na jednym z białostockich osiedli.

To będzie CIĘŻKI tydzień na Podlasiu. Fatalna prognoza pogody. Mnóstwo ostrzeżeń IMGW

2021-02-08 8:13

Mróz w dalszym ciągu daje się we znaki mieszkańcom Podlasia. W najbliższych dniach w regionie będzie bardzo zimno. IMGW wydało ostrzeżenia 1. stopnia przed silnym mrozem. Natomiast w poniedziałek w regionie spodziewane są gwałtowne opady śniegu! IMGW decyduje się na 1. stopień ostrzeżenia, gdy przewiduje się " zagrożenie zdrowia i życia."

Za mieszkańcami Podlasia mroźny weekend. Minionej nocy (z niedzieli na poniedziałek) w woj. podlaskim zanotowano następujące temperatury: -19,4°C Różanystok, -17,9°C Suwałki, -17,3°C Biebrza, -16,3°C Marianowo, -16,2°C Supraśl, -16,1°C Białystok, -15,6°C Jabłonowo-Wypychy. Mróz nie odpuści także w tym tygodniu! W prognozach zagrożeń meteorologicznych opracowanych przez IMGW czytamy, że od wtorku do piątku w regionie będzie obowiązywać ostrzeżenie 1. stopnia przed silnym mrozem. W tych dniach temperatura minimalna wyniesie od -17°C do -15°C.  W lutym czeka nas jeszcze druga fala mrozów, prawdopodobnie pod koniec lutego.

Zimno będzie też w poniedziałek 8 stycznia. Możliwe są także intensywne opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10-15 cm w czasie do 12 godzin lub o 15-20 cm w czasie do 24 godzin. Meteorolodzy ostrzegają również przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi "spowodowane wiatrem o średniej prędkości 29-40 km/h lub porywami wiatru o prędkości 55-72 km/h." Z powodu obu tych zjawisk atmosferycznych, IMGW wydało ostrzeżenie 1. stopnia.

Atak zimy w Białymstoku [Styczeń 2021]

Podlaskie od połowy stycznia zmaga się z surową zimą. Zdarzająca się od czasu do czasu śnieżyce paraliżują ruch w takich miastach jak Białystok czy Suwałki, na podlaskich drogach dochodzi do wypadków i kolizji, a zalegający śnieg łamie gałęzie drzew, które uszkadzają linie energetyczne. W pewnym momencie w Podlaskiem około 60 tys. odbiorców nie miało prądu. Więcej przeczytaj tutaj:

Według definicji IMGW, alert pierwszego stopnia jest wydawany, gdy "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia." Zima to wyjątkowo trudny czas dla osób samotnych, bezdomnych, nieporadnych życiowo czy nadużywających alkoholu. Jeden telefon pod numer alarmowy 112 może uratować komuś życie.

Zobacz zdjęcia: Atak zimy na Podlasiu