Bobrowniki. Kolejka TIR-ów przed przejściem granicznym. Aktualne dane

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz Kolejka TIR-ów przed przejściem granicznym w Bobrownikach

Kolejka tirów przed Bobrownikami. 370 ciężarówek czeka na odprawę

2022-05-24 9:56

Wciąż około doby czekają kierowcy ciężarówek na odprawę na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach. We wtorek rano czas oczekiwania sięgał 21 godzin; w poniedziałek wieczorem było to 28 godzin - wynika z danych KAS.

We wtorek rano w kolejce do drogowego przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach stoi 370 ciężarówek. Kierowcy muszą czekać na odprawę na wyjazd z Polski do 21 godzin - podała podlaska KAS. Według danych KAS w ciągu 12-godzinnej nocnej zmiany 139 ciężarówek wyjechało po odprawie na Wschód. W poniedziałek wieczorem czas oczekiwania wynosił 28 godzin. Od ponad pół roku Bobrowniki są jedynym w Podlaskiem drogowym przejściem granicznym obsługującym ruch towarowy z Białorusią. W listopadzie 2021 roku, z powodu kryzysu migracyjnego, zawieszono do odwołania odprawy na sąsiednim przejściu w Kuźnicy.

Przez wiele tygodni na przejściu w Bobrownikach utrzymywały się bardzo długie, sięgające kilkudziesięciu kilometrów i nawet trzech dni oczekiwania, kolejki ciężarówek wyjeżdżających na Wschód. Sytuację zmieniły najpierw ograniczenia związane z unijnym embargiem na towary, które mogłyby być wykorzystane do działań wojennych Rosji wobec Ukrainy, a później - wprowadzony od północy z 16 na 17 kwietnia - zakaz transportu drogowego na terytorium UE przez przewoźników z Rosji i Białorusi w ramach sankcji gospodarczych UE po agresji Rosji na Ukrainę. Czytaj też: Straż Graniczna szuka kandydatów do służby. Ponad 3 tys. zł dla nowych funkcjonariuszy, a później...

Gigantyczna kolejka tirów do przejścia granicznego Polska-Białoruś w Bobrownikach

Ruch zmalał do tego stopnia, że przez kilka tygodni odbywał się praktycznie bez kolejek, jedynie w niektóre dni trzeba było poczekać godzinę lub dwie na odprawę. Czas oczekiwania ponownie zaczął rosnąć w poprzedni weekend; w miniony w kolejce trzeba było spędzić ok. 30 godzin.

Sonda
Jesteś za budową stałej zapory na granicy polsko-białoruskiej?