Przysięga nowych Terytorialsów

Szef MON ogłosił powołanie Komponentu Obrony Pogranicza

2022-09-24 15:34

W Kolnie (woj. podlaskie) odbyła się przysięga nowych żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecny na uroczystości szef MON zapowiedział, że powstanie Komponent Obrony Pogranicza. Będą to żołnierze wyspecjalizowani w działaniach na rzecz ochrony granicy - oznajmił Mariusz Błaszczak.

Mariusz Błaszczak wziął w sobotę udział w przysiędze wojskowej w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Kolnie (woj. podlaskie). Minister obrony narodowej w swoim wystąpieniu wyraził zadowolenie, że akcja naboru do Wojska Polskiego spotyka się z dużym zainteresowaniem. Podkreślił, że najważniejsze jest to, aby jak najwięcej ludzi było przeszkolonych, potrafiło posługiwać się bronią i wiedziało, co należy zrobić w sytuacji zagrożenia. Wicepremier nawiązał do ataku hybrydowego na Polskę z terytorium Białorusi. Zaznaczył przy tym, że "agresja rosyjska nie ustaje". - Licząc się z tym, że znowu możemy zostać zaatakowani z większa siłą postanowiłem zaakceptować koncepcję dotyczącą powołania w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej Komponentu Obrony Pogranicza - poinformował szef MON.

Czytaj też: Ciągnik wjechał w seicento. Przerażony kierowca mógł tylko patrzeć. Nietypowa kolizja na stacji paliw

Komponent ten już teraz będzie składał się z 10 batalionów, m.in. w woj.: podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim i podkarpackim. - Będzie się rozwijał, tak, żebyśmy doszli do stanu, że żołnierze - w ramach tego komponentu - wyposażeni w odpowiedni sprzęt będą mogli wspierać Straż Graniczną - wyjaśnił.

Czytaj też: Kryptonim: KOP-22. Żołnierze WOT doskonalili taktykę działań przeciwdywersyjnych [ZDJĘCIA]

Błaszczak zwrócił również uwagę, że nazwa i skrót powołanego komponentu (KOP) nie jest przypadkowa. - Oczywiście odwołujemy się do tradycji sprzed II wojny światowej, wtedy też obok straży granicznej był Korpus Ochrony Pogranicza, jako formacja wojskowa - przypomniał.

Sonda
Jak oceniasz działania Straży Granicznej, policji i wojska na granicy polsko-białoruskiej?