Kontrole w autobusach komunikacji miejskiej. Nie masz maseczki? Możesz dostać mandat

2020-08-08 9:59 Jacek Chlewicki
Kontrole w autobusach komunikacji miejskiej. Nie masz maseczki? Możesz dostać mandat
Autor: Straż Miejska Białystok Kontrole w autobusach komunikacji miejskiej. Nie masz maseczki? Możesz dostać mandat

Straż Miejska w Białymstoku prowadzi wzmożone kontrole autobusów komunikacji miejskiej. Ma to związek ze wzrostem zakażeń koronawirusem i lekceważenie sanitarnych obostrzeń. Funkcjonariusze sprawdzają czy pasażerowie przestrzegają obowiązku zakrywania ust i nosa. 

- W dalszym ciągu mamy stan epidemii i należy stosować się do obowiązujących zasad. Funkcjonariusze sprawdzają, czy przestrzegany jest obowiązek zakrywania ust i nosa - informuje Marta Rybnik ze Straży Miejskiej w Białymstoku. - Osoba, która nie stosuje się do tego obowiązku musi liczyć się z sankcjami, np. z mandatem karnym w wysokości do 500 zł.

Przepisy mówią, że usta i nos powinniśmy mieć zakryte w pomieszczeniach zamkniętych – między innymi w budynkach użyteczności publicznej, w środkach publicznego transportu zbiorowego, obiektach handlowych i usługowych. Cały czas obowiązuje także nakaz zachowania dystansu społecznego 1,5 metra.

Koronawirus wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się zazwyczaj gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Aktualnie nie ma na niego szczepionki. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci tej choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Podlaskie. 17-letnia Patrycja nie daje znaku życia. Sprawa jest poważna

Koronawirus rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze.

W woj. podlaskim wykryto do tej pory 1041 przypadków zakażeń, 871 osób wyzdrowiało. 23. osoby niestety zmarły.

Znikają kolejne obostrzenia związane z koronawirusem

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.