Białystok. Maseczki? "Nie ma i nie będzie". Ze sklepów znikają mydła w płynie [ZDJĘCIA]

2020-03-03 9:02

W białostockich aptekach już od dawna nie ma masek ochronny, a z półek w supermarketach znikają mydła w płynie. Chociaż w Białymstoku do tej pory u nikogo nie stwierdzono nawet podejrzenia zachorowania na koronawirusa, białostoczanie wolą dmuchać na zimne. W woj. podlaskim ponad 70 osób znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym.

- Nie ma i nie będzie - usłyszeliśmy w jednej z aptek w Białymstoku, gdy zapytaliśmy o maseczki ochronne. W innej otrzymaliśmy odpowiedź: - Są zamówione, czekamy aż przyjdą, ale nie wiemy kiedy to będzie.

Władze Białegostoku  monitorują sytuację związaną z koronawirusem 2019-nCoV. Pod koniec stycznia odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zwołanego w związku z ogólną sytuacją globalną występowania koronawirusa, a pod koniec lutego został powołany zespół do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej dotyczącej koronawirusa na terenie Białegostoku.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Aktualnie nie ma na niego szczepionki. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania czy mówienia. Jak zapobiegać zakażeniu? Ministerstwo Zdrowia zaleca m.in. częste mycie rąk, używając mydła i wody.

Czytaj też: Koronawirus mapa ONLINE. Zachorowania, liczba ofiar. Gdzie jest koronawirus? [Marzec 2020]

Być może z tego właśnie powodu z półek w białostockich sklepach w szybkim tempie znikają mydła w młynie. Widać też większe niż zazwyczaj zapotrzebowanie na kaszę, makaron i wodę.

Koronawirus Janusze Biznesu

W Polsce nie stwierdzono jak do tej pory żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. W woj. podlaskim ponad siedemdziesiąt osób znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym. Polega on na tym, że osoba objęta nadzorem musi mierzyć sobie temperaturę i być w stałym kontakcie z sanepidem. Pisaliśmy o tym więcej tutaj: Białystok. Jak wygląda nadzór epidemiologiczny? Wyjaśnia sanepid

Na świecie odnotowano ponad 90 tys. zachorowań. Ponad 3 tys. osób nie żyje. W Europie najwięcej zakażeń koronawirusem jest we Włoszech. Zmarły tam już 52 osoby.

Informacja Ministerstwa Zdrowia dla osób powracających z północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu:

"Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego."

Czytaj też: Koronawirus w Polsce? Osiem szpitali w woj. podlaskim w stanie podwyższonej gotowości

800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem