Koronawirus w woj. podlaskim. Lista punktów szczepień na COVID-19

i

Autor: UM Białystok Koronawirus w woj. podlaskim. Lista punktów szczepień na COVID-19

Koronawirus w woj. podlaskim. Lista punktów szczepień na COVID-19

2021-01-05 11:25

Koronawirus w woj. podlaskim. Lista punktów szczepień na COVID-19. W internecie jest już dostępna mapa punktów szczepień. Zobacz, gdzie mieszkańcy woj. podlaskiego będą mogli zaszczepić się na COVID-19. Szczepienie jest dobrowolne i bezpłatne. Zapisy ruszą 15 stycznia.

Kwalifikacji do szczepień przeciwko COVID-19 będzie dokonywał lekarz na podstawie przeprowadzonego badania oraz wywiadu z pacjentem, co zostanie udokumentowane w ankiecie i stosownej dokumentacji medycznej.

Narodowy Program Szczepień na COVID-19 został podzielony na cztery etapy. Obecnie trwają szczepienia osób z grupy zerowej. Chodzi o pracowników medycznych, pracowników domów pomocy społecznej, stacji sanitarno-epidemiologicznych i rodziców wcześniaków. W kolejnym etapie będą szczepieni m.in. osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele. W tzw. 2. etapie m.in. osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. W ostatnim 3. etapie ruszą powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Pierwsze szczepienia na COVID-19 w USK w Białymstoku

Jak czytamy w dokumencie przygotowanym przez rząd, w celu umówienia wizyty na szczepienie, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej infolinii, umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Czytaj też: Szczepienia przeciw COVID-19 w Szpitalu Miejskim w Białymstoku

- Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1 - czytamy na oficjalnej stronie polskiego rządu. - Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. ​​​​Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Narodowy Program Szczepień na COVID-19

  • Etap 0: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
  • Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele.
  • Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.
  • Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Koronawirus w woj. podlaskim. Lista punktów szczepień na COVID-19

Na rządowej stronie pojawiła się już mapa punktów szczepień. Na stronie gov.pl/szczepimysie dostępna jest aktualna mapka z wykazem wszystkich punktów szczepień.

Koronawirus rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze. Choroba objawia się zazwyczaj gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci tej choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.