Książnica Podlaska przygotowuje się do otwarcia. Zobacz szczegóły

i

Autor: Książnica Podlaska Książnica Podlaska przygotowuje się do otwarcia. Zobacz szczegóły

Książnica Podlaska przygotowuje się do otwarcia. Zobacz szczegóły

2020-05-02 8:01

Książnica Podlaska w Białymstoku po wielu tygodniach przerwy, przygotowuje się na otwarcie. Biblioteka będzie jednak funkcjonować w ograniczonym zakresie. Jak podkreśla dyrektor książnicy, priorytetem jest bezpieczeństwo zarówno Czytelników, jak i pracowników instytucji.

Po weekendzie majowym do większej normalności wróci życie społeczne. Rząd uchyla zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą. Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Czytaj: W Sejnach wszyscy zdrowi. "Czosnek, cebula, kiszona kapusta, ot i cała filozofia"

– Kiedy tylko ogłoszono, że w II etapie odmrażania gospodarki, planowane jest otwarcie bibliotek, przyspieszyliśmy starania w tym kierunku – mówi Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. – Przygotowując się do otwarcia Książnicy, kierowaliśmy się rekomendacjami Biblioteki Narodowej. W tej chwili oczekujemy na zgodę powiatowego inspektora sanitarnego oraz naszego organizatora, czyli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Planowane jest otwarcie siedziby głównej przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A i dziewięciu z szesnastu filii bibliotecznych, działających na terenie Białegostoku: Filii nr 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 i 15. Do budynków biblioteki będzie mogła wejść ograniczona liczba osób, czytelnie – w siedzibie głównej i filiach - pozostaną zamknięte.

Czytaj też: Umówili się przed blokiem w Białymstoku. Przyszedł z kolegami

Na wniosek studentów i środowiska naukowego, wraz z otwarciem biblioteki, uruchomiona zostanie dodatkowa usługa skanowania materiałów, znajdujących się w zasobach Książnicy Podlaskiej – zamówienia przyjmowane będą mailowo.

Dział Informacyjno-Bibliograficzny będzie świadczył usługi informacyjno-bibliograficzne online, za pośrednictwem poczty elektronicznej. Dział Zbiorów Specjalnych będzie udostępniał jedynie książki mówione osobom niewidomym i niedowidzącym, na miejscu lub z dowozem, po wcześniejszym umówieniu się.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj!

Super Raport 29 IV (goście: Fogiel, Dudek)