Lotnisko Krywlany. Spór o wycinkę 15 tys. drzew. Miasto za, społecznicy przeciw

Lotnisko Krywlany. Spór o wycinkę 15 tys. drzew. Miasto za, społecznicy przeciw [WIDEO]
Autor: Marcin Jakowiak/UM Białystok Lotnisko Krywlany. Spór o wycinkę 15 tys. drzew. Miasto za, społecznicy przeciw [WIDEO]

Władze Białegostoku przekonują, że wycinka około 15 tys. drzew w Lesie Solnickim jest konieczna, aby w pełni wykorzystać pas startowy. Wycince sprzeciwiają się natomiast społecznicy. W środę w Białymstoku odbyła się debata na temat lotniska w Krywlanach. Z powodu pandemii nie mogli wziąć w niej udziału mieszkańcy. Debata była transmitowana online.

Województwo podlaskie jest jedynym regionem w Polsce, w którym nie ma lotniska regionalnego. Przed laty były plany jego budowy, ale samorząd województwa podlaskiego z nich zrezygnował. Na sportowym lotnisku Krywlany miasto Białystok, ze wsparciem finansowym samorządu województwa, zbudowało w ostatnich latach utwardzony pas startowy o długości 1 tys. 350 m. Jak podaje PAP, ze względu na istniejące przeszkody lotnicze wykorzystywane jest na razie około 850 m długości tego pasa, a władze miasta chcą by mógł być wykorzystywany cały, jednak trzeba w tym celu wyciąć wiele drzew. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski mówił podczas debaty, że w dyskusji o lotnisku Krywlany chodzi o dalszy rozwój i przyszłość miasta. "Czy będziemy mieli czynnik, który będzie pobudzał rozwój, czy też będzie włączony zaciągnięty hamulec" - mówił. Wskazywał, że decyzje ws. Krywlan podejmuje w imię odpowiedzialności za miasto.

"Ta odpowiedzialność każe mówić, że jest to jedyna szansa, jedyna, nie ma innej szansy - zapraszam ekspertów, kogokolwiek - aby miasto Białystok, aby województwo podlaskie nie było białą plamą na polskiej mapie lotniczej, bo inaczej lotnisko regionalne (...) w perspektywie 30 lat nie ma szans powstać. Ono nie będzie dofinansowane z UE oraz nie ma tego lotniska w żadnych dokumentach strategicznych" - mówił Truskolaski. Zapowiedział, że w miejsce wyciętych kilkunastu tysięcy drzew będzie zasadzonych ok. 30 tys. nowych.

Jego zdaniem Krywlany to lotnisko na miarę obecnych możliwości, ale też szansa na uruchomienie "regularnych lotów". Mówił, że są przewoźnicy zainteresowani organizacją lotów. Wskazał, że na początek jest mowa o tym, aby na Krywlanach odbywały się dziennie 2-3 starty i lądowania, "dwie, trzy destynacje", do których trzeba będzie i tak dopłacać.

Katarzyna Sztop-Rutkowska reprezentująca sprzeciwiające się wycince Lasu Solnickiego Stowarzyszenie Okolica oceniła, że decyzja o budowie pasa na Krywlanach była "ogromnym błędem i grzechem". Podkreśliła, że ze skróconego pasa na Krywlanach mogą korzystać samoloty biznesowe. "To lotnisko będzie nas bardzo dużo kosztować" - mówiła. Dodała, że według oficjalnych materiałów opublikowanych przez miasto, do 2025 r. trzeba będzie dołożyć do lotniska ok. 130 mln zł. Jej zdaniem, wycinka tak dużej ilości drzew w lesie ochronnym jakim jest dla miasta Las Solnicki to znaczne straty społeczne, przyrodnicze i zdrowotne dla mieszkańców.

Czytaj też: Horodnianka. Tragiczny wypadek na DK 8. NIE ŻYJE kierowca opla [ZDJĘCIA]

Lotnisko w Katowicach rośnie w oczach. Jak idą prace?

Jak podaje PAP, sprawę wycinki od strony prawnej rozstrzygnie Wojewódzki Sąd Administracyjny. Wpłynęły tam bowiem skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie wydanego zezwolenia na usunięcie tych drzew jako przeszkód lotniczych. Skargę złożyło nadleśnictwo Dojlidy oraz będące stroną społeczną w tej sprawie stowarzyszenie "Okolica". Leśnicy podnoszą, że metoda wyznaczenia drzew do wycinki była nieprecyzyjna oraz że miasto Białystok nie dopełniło właściwych procedur zanim wydało decyzję o konieczności wycinki - nie było m.in. konsultacji społecznych.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE