Mariusz Błaszczak vs żołnierze

i

Autor: Maciej Kulczyński, Paweł Jaskółka/Super Express Błaszczak zdradza kulisy negocjacji z Niemcami. Jego słowa nie napawają optymizmem

Szef MON zachęca do służby w wojsku. Ile wynosi wynagrodzenie żołnierza?

2022-05-27 11:42

Nowoczesna broń jest istotna, ale jeszcze bardziej istotne jest to, by armia była liczna – mówił w piątek (27.05) w Sokółce Mariusz Błaszczak. Trwają tam ćwiczenia wojskowe. - Żadna armia jeśli jest nieliczna, nie może być silna - dodał szef MON zachęcając do wstępowania do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Ile zarabia żołnierz?

Błaszczak zachęca do wstąpienia do wojska. Ile wynosi wynagrodzenie żołnierza?

Przypomniał kontrakt na zakup 250 czołgów Abrams, zapytania ofertowe w sprawie kolejnych zestawów Patriot i wyrzutni artylerii rakietowej HIMARS, zakupy uzbrojonych dronów produkcji tureckiej i bezzałogowców krajowych, a także zestawów przeciwlotniczych Piorun, przekazanych także Ukrainie. Nawiązał też do zamiarów około dwukrotnego zwiększenia liczebności sil zbrojnych – do 250 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych i 50 tys. ochotników WOT. - Nowoczesna broń oczywiście jest niezwykle istotna, ale jeszcze bardziej istotne jest to, żeby Wojsko Polskie było liczne. Żadna armia, jeżeli jest nieliczna, nie może być silna – powiedział szef MON, który wręczył ochotnikom karty powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej – nowego rodzaju służby, wprowadzonego ustawa o obronie ojczyzny.

- Zachęcamy służbą w wojsku, ale zachęcamy też dobrymi warunkami tej służby – dodał szef MON i wyjaśnił, ile zarabia żołnierz. Wynagrodzenie dla żołnierza pełniącego dobrowolną zasadniczą służbę wojskową to 4,6 tys. zł.

Czytaj też: Defender-Europe 22. Żołnierze ćwiczyli przeprawę przez rzekę Narew koło Nowogrodu

W Sokółce zaprezentowany został pokaz operacji "otocz i zniszcz", czyli wyizolowanie i zniszczenie grupy dywersyjnej. Dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej płk Piotr Fajkowski mówił przed pokazem, że wojsko ćwiczy w północno-wschodniej Polsce od początku tygodnia w trzech miejscach: Sokółce, Ełku i okolicach Białegostoku; chodzi o działanie w terenie zurbanizowanym. Podkreślał, że doświadczenia z wojny na Ukrainie pokazują, że musi to być bardzo istotny element przygotowania żołnierzy. - Europa się urbanizuje, i już działania w takich otwartych przestrzeniach stają się coraz rzadsze - dodał.

Wojsko amerykańskie stacjonujące na terenie lotniska Rzeszów Jasionka. Obrona granicy wschodniej
Sonda
Czy każdy powinien przejść szkolenie wojskowe?