Załamana kobieta

i

Autor: Shutterstock Matka wzięła L4 na chore dziecko. Zrobiła coś głupiego. ZUS nie miał litości

ZUS sprawdza

Matka wzięła L4 na chore dziecko. Zrobiła coś głupiego. ZUS nie miał litości

2023-03-10 7:00

Wciąż nie brakuje osób, które na zwolnieniach lekarskich pracują, remontują mieszkania czy wykonują inną działalność zarobkową. ZUS może sprawdzić, co robimy w trakcie L4. - Jeżeli osoba korzystała ze zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem, to wstrzymujemy wypłatę świadczenia - ostrzega ZUS.

ZUS kontroluje osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich

ZUS alarmuje, że mieszkańcy województwa podlaskiego wykorzystują zwolnienia lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem. W 2022 roku ZUS skontrolował 9,64 tys. zwolnień lekarskich. Wstrzymano wypłatę ponad 134 zasiłków chorobowych na kwotę 179, 2 tys. zł. Wśród osób, które musiały zwrócić zasiłek, był właściciel firmy, który w trakcie zwolnienia lekarskiego nadal pracował. Był też pracownik, który na L4 sprowadzał i sprzedawał samochody. - Jego aktywność handlowa w mediach społecznościowych zwróciła uwagę potencjalnego kupca, który postanowił o tym poinformować ZUS - informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim. Zasiłek opiekuńczy za okres zwolnienia lekarskiego straciła również mama, która na czas choroby dziecka postanowiła przekazać je... pod opiekę dziadków.

W ubiegłym roku ZUS przeprowadził w Polsce 429,9 tys. kontroli, wydał ponad 23,8 tys. decyzji, a kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków sięgnęła niemal 22 mln zł.

Zwolnienie lekarskie na dziecko - komu przysługuje i w jakim wymiarze
Sonda
Zdarzało Ci się oszukiwać na L4?
Listen on Spreaker.