Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej. Czy pojawią się wykonawcy z Rosji?

i

Autor: jch Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej. Czy pojawią się wykonawcy z Rosji?

Wyjątkowy festiwal

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej. Czy pojawią się wykonawcy z Rosji?

2022-09-07 14:04

Już wkrótce rozpoczną się przesłuchania konkursowe Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2022". Na scenie zobaczymy trzynaście chórów z Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. Wykonawców z Rosji nie będzie. Festiwal od prawie 20 lat odbywa się w Białymstoku, ale początek miał w Hajnówce.

To jedna z najważniejszych na świecie imprez prezentujących muzykę cerkiewną. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2022" odbędzie się w dniach 21-25 września w Białymstoku. Jak przyznają organizatorzy z Fundacji "Muzyka Cerkiewna", w tym roku na festiwal ma też wpływ sytuacja polityczna na świecie i agresja rosyjska na Ukrainę. Na liście wykonawców nie ma chórów z Rosji i Białorusi, czyli krajów tradycyjnie kojarzonych z prawosławiem. Z Ukrainy w przesłuchaniach konkursowych ma wziąć udział tylko jeden wykonawca - biskupi chór "Znamiennia" z Równego. Białoruś będzie reprezentował chór "Concordia", założony przez uchodźców politycznych i działający w Warszawie.

Zabytki UNESCO w regionie. Cerkiew w Radrużu

- Wiele chórów - spoza regionu, gdzie istnieje muzyka prawosławia - wyraża dużo mniejsze zainteresowanie muzyką cerkiewną, traktując niesłusznie muzykę cerkiewną jako muzykę wyłącznie rosyjską. Zapominając, że początki prawosławia to nie Moskwa, a Kijów - podkreślił na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Mikołaj Buszko.

Czytaj też: Czeremcha. 37-latek wjechał w ogrodzenie cerkwi. Był pijany i nie miał prawa jazdy

Festiwal otworzy 21 września koncert "Ukraina i Polska w muzyce cerkiewnej". Wykonawcą będzie Chór Filharmonii Częstochowskiej "Collegium Cantorum".

Podlaskie. Jak dobrze znasz województwo?

Pytanie 1 z 10
W którym podlaskim mieście znajduje się ten piękny pałac?
Pałac Branickich w Białymstoku