Migranci szturmują polską granicę. Straż Graniczna zatrzymała m.in. obywateli Nigru i Konga

i

Autor: Podlaski Oddział Straży Granicznej Migranci szturmują polską granicę. Straż Graniczna zatrzymała m.in. obywateli Nigru i Konga

Migranci szturmują polską granicę. Straż Graniczna zatrzymała m.in. obywateli Nigru i Konga

2022-06-28 10:52

44 cudzoziemców próbowało w poniedziałek nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią. Byli to m.in. obywatele Nigru, Sierra Leone i Konga - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna. Osoby te przeszły przez granicę, przecinając concertinę.

Wśród cudzoziemców znajdowali się obywatele Konga, Maroka, Kamerunu, Senegalu, Nigru, Sierra Leone, Egiptu, Iraku, Jemenu i Kuby. Do zdarzeń doszło na odcinkach ochranianych przez Placówki SG w Lipsku, Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i Mielniku. Wszyscy nielegalni migranci przedostali się na polską stronę w miejscach osłoniętych przez niską concertinę, gdzie nie ma jeszcze zainstalowanych przęseł nowej bariery.

Ze statystyk SG wynika, że - od rozpoczętego latem ubiegłego roku kryzysu migracyjnego - było łącznie ponad 45 tys. takich prób nielegalnego przejścia granicy z Białorusi do Polski. Od początku tego roku Straż Graniczna odnotowała 5,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W czerwcu takich prób było dotąd ok. pół tysiąca.

Czytaj też: Przesmyk suwalski. Mieszkańcy "najniebezpieczniejszego miejsca na świecie": Boimy się, że wszystko jest tak blisko nas

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem będzie obowiązywać - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy na odległość 200 metrów.

Kończy się budowa stalowej zapory na tej granicy; Straż Graniczna ocenia, że wraz z postępami tej inwestycji, zmniejsza się liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Zapora ma być gotowa do 30 czerwca; do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów.

Podlaskie. Pierwsze ukończone odcinki bariery na granicy polsko-białoruskiej
Sonda
Jesteś za budową stałej zapory na granicy polsko-białoruskiej?