Myśliwiec rozbił się w lesie. Ludzie widzieli spadochron. Na pomoc ruszyli żołnierze [ĆWICZENIA RENEGADE/SAREX-20]

i

Autor: Wojska Obrony Terytorialnej Ćwiczenie Renegade/Sarex-20. W dniach 8-9 października br. żołnierze WOT biorą udział w ćwiczeniu Renegade-20. Terytorialsi uczestniczą w epizodzie ćwiczenia związanym z poszukiwaniem rozbitego statku powietrznego oraz jego załogi.

Myśliwiec rozbił się w lesie. Ludzie widzieli spadochron. Na pomoc ruszyli żołnierze [ĆWICZENIA RENEGADE/SAREX-20]

2020-10-09 8:57

W ostatnich dniach odbywały się wojskowe ćwiczenia Renegade/Sarex-20, które miały na celu sprawdzenie systemu obrony powietrznej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego. W ćwiczeniach brali w nich udział m.in. żołnierze z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 2 Lubelskiej Brygady OT.

Jeden z epizodów tegorocznej edycji ćwiczenia było doszukanie pilota rozbitego myśliwca. Scenariusz ćwiczeń był następujący: 

"Po awarii myśliwiec spada w trudno dostępnym terenie lasów parczewskich, gdzie nie brak bagien i rozlewisk. Naoczni świadkowie informują, że widzieli opadający spadochron. Olbrzymią rolę odgrywa czas, trzeba jak najszybciej odnaleźć załogę statku oraz miejsce upadku samolotu, udzielić pomocy poszkodowanym i zabezpieczyć teren. Do działań wchodzą utrzymywani w wysokiej gotowości żołnierze Naziemnych Zespołów Poszukiwawczo – Ratowniczych Wojsk Obrony Terytorialnej."

Z powodu ćwiczeń w wielu polskich miastach wyły syreny alarmowe. Czytaj: Województwo podlaskie. Dlaczego wyją syreny alarmowe? Znamy powód

- Wydawałoby się, że na co dzień żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej nie mają nic wspólnego z przestrzenią powietrzną - mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT. - Prawda jest jednak nieco inna. Po pierwsze WOT dysponuje rozpoznawczymi Bezzałogowymi Statkami Powietrznymi typu FlyEye oraz posiada na uzbrojeniu system amunicji krążącej Warmate. Ponadto WOT pełni ważną rolę w systemie poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR).

Podkarpaccy terytorialsi podsumowali akcję "Odporna wiosna"