Narewka. Wstrząsająca zbrodnia. Ścięli sołtysowi głowę. W niedzielę pogrzeb [FOTO]

2020-08-07 11:45 Jacek Chlewicki
Narewka. Wstrząsająca zbrodnia. Ścięli sołtysowi głowę. W niedzielę pogrzeb
Autor: Google Maps/Street View Uroczystość rozpocznie się 9 sierpnia 2020 roku o godz. 14 w kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela w Narewce

W najbliższa niedzielę 9 sierpnia odbędzie się pogrzeb Jana Mackiewicza – sołtysa z Masiewa, który został zamordowany przez bolszewików 8 sierpnia 1920 r. Uroczystość pogrzebowa stanowi element wojewódzkich obchodów setnej rocznicy wojny z 1920 roku. 

Sołtys Jan Mackiewicz został zamordowany przez sowieckich żołnierzy cięciem szabli. Na stronie IPN-u możemy przeczytać wstrząsający opis tej zbrodni.

Czytaj także: Białystok na zdjęciach z lat 50. XX wieku! Perełka! Fotografie zrobiono niedługo po śmierci Józefa Stalina [ZDJĘCIA]

„8 sierpnia 1920 roku pod dom Jana Mackiewicza, znajdującego się w środku Masiewa Starego, podjechało na koniach dwóch kozaków. Kazali mu wyjść z domu. Nie pozwolili nałożyć czapki mówiąc, że tam gdzie jadą dostanie inną. Ścieli mu głowę szablą w lesie. Zabrali konia."

Wydarzenie będzie miało charakter państwowy – patronatem objął je Wojewoda Podlaski Bohdan Józef Paszkowski. Asystę wojskową wystawi 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy. Instytut Pamięci Narodowej będzie reprezentował prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Szczątki Jana Mackiewicza zostały ekshumowane przez Instytut Pamięci Narodowej w 2019 roku. W związku z działaniami wojennymi Jana Mackiewicza nie został pochowany na cmentarzu parafialnym w Narewce, ale na opuszczonej poewangelickiej nekropolii na terenie Puszczy Białowieskiej.

Czytaj też: Białystok na starych zdjęciach. 100 unikalnych fotografii Narodowego Archiwum Cyfrowego. To trzeba zobaczyć!

Teraz szczątki zostaną złożone na cmentarzu parafialnym w Narewce. Uroczystość rozpocznie się 9 sierpnia 2020 roku o godz. 14 w kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela w Narewce. Wystawienie trumny nastąpi o godz. 13. Po mszy świętej szczątki zostaną przeniesione na cmentarz parafialny.

Muzeum PRL w Zamościu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.