Od ciepłych krajów woli mroźne Podlasie. Bocian Wojtek na zimę został w Topolanach [ZDJĘCIA, WIDEO]

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz Kupuję dla niego drób i go karmię. Najchętniej je kurze skrzydełka i serduszka - mówi pan Jan z Topolan w woj. podlaskim.

Od ciepłych krajów woli mroźne Podlasie. Bocian Wojtek na zimę został w Topolanach [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-02-09 9:07

Bocian Wojtek został na zimę w Topolanach na Podlasiu. Mieszkańcy wsi pomagają mu przetrwać najsroższe mrozy i śnieżyce. Bociek najlepiej czuje się w gospodarstwie Jana Lulewicza (69 l.) – zaprzyjaźnił się nawet z jego ptactwem domowym.

Nie wiadomo, dlaczego bociek nie odleciał do ciepłych krajów. – A po co miał odlatywać i tracić siły? Tutaj ma jak u Pana Boga za piecem – śmieją się mieszkańcy Topolan. Bocian może skorzystać z kilku porzuconych o tej porze roku gniazd na słupach elektrycznych, a gdy zgłodnieje, przylatuje na podwórko Jana Lulewicza.

Kupuję dla niego drób i go karmię. Najchętniej je kurze skrzydełka i serduszka. Za drobiową wątróbką nie przepada – tłumaczy 69-latek. – Tak się do mnie przyzwyczaił, że podchodzi pod okno, pod drzwi. Wcale się mnie nie boi – dodaje pan Jan.

Bocian spędza zimę w zasypanej śniegiem wsi Topolany na Podlasiu. Ptaka dokarmia pan Jan

Kiedy jest szczególnie zimno, bocian korzysta nawet z zagrody dla hodowanych przez mężczyznę kur i gęsi. Przyrodnicy, z którymi kontaktował się pan Jan, aby lepiej pomóc bocianowi przezimować, zapewniają, że z jego wsparciem powinien sobie poradzić i dotrwać w zdrowiu do wiosny. – Szkoda byłoby tak pięknego ptaka – zamartwia się pan Jan.

Na stronie Lasów Państwowych możemy przeczytać, w naszym kraju gnieździ się ponad 20 proc. światowej populacji bociana białego. Większość ptaków opuszcza tereny lęgowe pod koniec sierpnia.

Bociany białe preferują przede wszystkim tereny podmokłe lub te wykorzystywane rolniczo. U nas najwięcej przedstawicieli tego gatunku można zauważyć na Polesiu Lubelskim i Podlasiu, ponieważ na tych obszarach znajduje się dużo łąk, bagien i torfowisk. Są to dla nich wymarzone tereny do żerowania. Bociany białe znamy jako symbol szczęścia i zwiastun wiosny. Nie są to jednak ptaki, które możemy kojarzyć z lasem, w przeciwieństwie do spokrewnionych z nimi bocianów czarnych – wyjaśnia naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Lublinie Dariusz Piasecki.

Czytaj też: Kierowcy są wściekli. Jest ślisko i niebezpiecznie. Pługopiaskarki nie nadążają. Zima pokonała Białystok