Przejście graniczne w Kuźnicy zamknięte. TIR-y muszą stać wiele godzin w Bobrownikach

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz

Ogromna kolejka na granicy. Ponad tysiąc TIR-ów przed przejściem w Bobrownikach

2022-03-28 10:31

1400 tirów czeka w poniedziałek rano w kolejce na odprawę przed polsko-białoruskim przejściem granicznym w Bobrownikach. Na odprawę trzeba czekać 78 godzin - podała aktualne dana podlaska KAS.

W poniedziałek kolejka ma 37 km - podano w komunikacie Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO). W niedzielę wieczorem czas oczekiwania wynosił rekordowe 82 godziny, kolejka tirów do granicy miała 38 km. Stało w niej 1480 ciężarówek. W ciągu ostatniej dwunastogodzinnej zmiany służby graniczne odprawiły na tym przejściu 141 ciężarówek, które wyjechały na Białoruś - podała PAP Krajowa Administracja Skarbowa. Od około dwóch tygodni w Bobrownikach odprawianych jest na każdej zmianie mniej tirów niż zwykle, co dodatkowo przekłada się na długość kolejki. Normą dla tego przejścia jest bowiem między 250 a 300 ciężarówek podczas jednej zmiany.

Gigantyczna kolejka tirów do przejścia granicznego Polska-Białoruś w Bobrownikach

KAS tłumaczyła już wcześniej, że mniejsza liczba odprawianych tirów wiąże się z tym, że odprawy trwają dłużej. Ma to związek z sankcjami gospodarczymi UE i zakazem transportu do Rosji niektórych towarów po agresji tego kraju na Ukrainę. Służby celne nie tylko sprawdzają dokumenty, ale także fizycznie kontrolują ciężarówki wyjeżdżające na wschód, by zweryfikować, czy faktycznie znajduje się tam deklarowany w dokumentach towar. Są do tego także wykorzystywane skanery RTG. Kolejki w Bobrownikach utrzymują się od 9 listopada 2021 r. od zamknięcia z powodu kryzysu migracyjnego sąsiedniego przejścia drogowego w Kuźnicy. Czytaj też: Trwa budowa zapory na granicy z Białorusią. Strażnicy pokazali nagranie [WIDEO]

Zobacz zdjęcia: Średnica-Maćkowięta. Kobieta zderzyła się z pociągiem towarowym

Sonda
Jesteś za budową stałej zapory na granicy polsko-białoruskiej?