Jeżeli myślicie o wakacyjnym urlopie, to warto już teraz zastanowić się nad wyrobieniem karty EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przydaje się w razie wypadku czy nagłego zachorowania za granicami Polski. Dzięki temu unikniemy wysokich rachunków za opiekę medyczną. Jak ją wyrobić? O szczegółach mówi dyrektor podkarpackiego oddziału NFZ, Robert Bugaj (rozmawiał Andrzej Zasadni):
- Teraz jeszcze mamy wiosnę, ale już warto pomyśleć o wakacjach. Oczywiście można złożyć wniosek osobiście, można także wniosek podpisany zeskanować i wysłać do nas mailem albo można wysłać wniosek pocztą, czy za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej.
W ubiegłym roku wydano ponad 182 tysiące kart EKUZ, dlatego warto wyrobić ją przed wakacjami. W sezonie urlopowym będziemy stać w bardzo długich kolejkach.
Aby uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego należy wypełnić wniosek i przekazać go do Narodowego Funduszu Zdrowia. W przypadku osobistego złożenia wniosku kartę można uzyskać w ciągu kilku minut. Wniosek można przesłać również pocztą, faksem lub e-mailem.
>>> Został skazany na dożywocie za zabójstwo akcjonariusza Jagiellonii. Obrońca złożył kasację
Do wniosku należy dołączyć:
- dokument potwierdzający kontynuację leczenia – osoby pełnoletnie zgłoszone przez rodziców jako członkowie rodziny;
- dokument A1 wydany przez ZUS lub KRUS – osoby oddelegowane do pracy w innym państwie;
- dokument U2 wydany przez Urząd Pracy – osoby bezrobotne wyjeżdżające w celu poszukiwania pracy;
- aktualny dowód ubezpieczenia (np. ZUS RMUA, ostatni odcinek emerytury), a w przypadku członka rodziny, aktualny dowód zgłoszenia do ubezpieczenia (ZUS ZCNA) – wyłącznie w sytuacji, gdy NFZ nie może potwierdzić prawa do świadczeń wnioskodawcy
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest honorowana w krajach, które nie są członkami Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.
>>> Neurologia z Pododdziałem Udarowym w Śniadecji ma być jak nowa