Grypa daje się we znaki

i

Autor: Katrina_S, pixabay Grypa daje się we znaki

Podlasie: Coraz więcej osób chorych na grypę. Jak się przed nią chronić?

2018-02-11 9:04

Styczeń to miesiąc, w którym najwięcej osób choruje na grypę. Pokazują to statystyki zarówno z tego, jak i 2017 roku. 

W województwie podlaskim w styczniu 2018 r. zgłoszono 16 300 zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę, w tym 6 863 zachorowania dzieci do 14 roku życia. Z kolei w roku ubiegłym podejrzeń zachorowań było niemal 32 000. 

W styczniu 2018 r. najwyższy współczynnik zapadalności dziennej na 100 000 mieszkańców odnotowano w powiatach: bielskim – 110, białostockim – 64 i sokólskim – 61. Jak wynika ze statystyk w kolejnych miesiącach powinien być zauważalny znaczny spadek zachorowań na grypę. Kolejny wzrost zaobserwujemy już we wrześniu. 

Co zrobić aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych?

- Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są szczepienia. Nigdy nie jest za późno, żeby się zaszczepić. Najlepiej jest przyjąć szczepionkę we wrześniu lub październiku, dzięki czemu będziemy chronieni w całym okresie wzmożonych zachorowań, należy jednak podkreślić, że w późniejszym okresie sezonu nadal warto się szczepić, także wtedy gdy grypę się już przechorowało. Szczepionki zawierają antygeny 4 lub 3 szczepów wirusa i chronią przed zachorowaniem. Same szczepionki, wbrew obawom, nie powodują zachorowania, ponieważ nie zawierają wirusa, a jedynie jego wyselekcjonowane fragmenty - radzą specjaliści z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. 

>>> Podlasie: Tragedia na DK8. Zginęły dwie osoby. Policja wyznaczyła objazdy

Ponadto oprócz szczepień sanepid ma inne rady:

  • przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,
  • jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem,
  • poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki podczas podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk, – jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj i kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem i nie przeniesiesz go na inne osoby,
  • w miejscach publicznych, środkach transportu unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia,
  • unikaj masowych zgromadzeń, bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi ludźmi w transporcie publicznym – zwłaszcza podczas dłuższych podróży,
  • zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń, przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność zgłoś się do lekarza.

>>> GUS policzył średnie zarobki Polaków. Ile zwykle dostajemy na rękę?