Polskie regiony wśród najbiedniejszych w Unii.

i

Autor: wikipedia.org/CC Polskie regiony wśród najbiedniejszych w Unii.

Podlasie to najbiedniejszy region w Unii Europejskiej?

2017-04-04 11:37

Podlasie znalazło się w niechlubnej dziewiętnastce najbiedniejszych regionów w Unii Europejskiej. W Polsce gorzej jest tylko w województwie lubelskim i podkarpackim - wynika z danych Eurostatu.      

Pocieszający może być fakt, że nie jesteśmy najbiedniejsi. W Polsce mniejszy dochód PKB na mieszkańca jest w województwie lubelskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Podlaski Produkt Krajowy Brutto na jednego mieszkańca jest na poziomie 49 proc. średniej Europejskiej.

Według danych Eurostatu, najbogatszy region w Polsce to województwo mazowieckie z wynikiem 109 proc. średniej unijnej. Na drugim miejscu plasuje się województwo dolnośląskie, gdzie wskaźnik wyniósł 76 proc. 

Kolejne pozycje zajmują województwa: wielkopolskie (75 proc.) oraz śląskie (71 proc.). W czołówce najbogatszych regionów znalazły się ponadto: Luksemburg (264 proc.), Hamburg (206 proc.), Bruksela (205 proc.) oraz Bratysława (188 proc.).

Wśród 19 najbiedniejszych obszarów, w których PKB na mieszkańca był poniżej połowy średniej unijnej, pięć znajduje się w Bułgarii, po cztery na Węgrzech i w Polsce, trzy w Rumunii, natomiast dwa w Grecji.

Europejski urząd statystyczny publikuje dane z ponadrocznym opóźnieniem, dlatego najnowsze zestawienie dotyczy 2015 roku.

>>> Uwaga rodzice! Wkrótce rozpocznie się nabór do przedszkoli i podstawówek. Sprawdźcie szczegóły