Gmina Choroszcz pomoc żywnościową w ramach "Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020" realizuje od 2014 roku. Mieszkańcy otrzymali łącznie blisko 55 ton produktów spożywczych.
- W poprzedniej 5. edycji realizacji programu, udało nam się pomóc 181 rodzinom, co przełożyło się na realną pomoc 423 osobom z terenu gminy Choroszcz – wylicza Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. - Za nami też niebagatelna wartość pomocy: 55 ton przekazanych produktów spożywczych. Wierzymy, że i obecna transza przyczyni się do poprawienia komfortu życia naszych mieszkańców – tych, którym nie wiedzie się najlepiej, i którzy naszej pomocy potrzebują.
Polecany artykuł:
Pierwsze wydawanie artykułów spożywczych w gminie Choroszcz odbędzie się we wtorek 21 stycznia 2020 roku, w godz. 9.00-15.00 w remizie OSP w Choroszczy przy ul. Dominikańskiej 22.
Kto oraz w jakim zakresie może skorzystać z pomocy żywnościowej oferowanej przez Gminę Choroszcz w ramach Podprogramu 2019:
OSOBY, KTÓRYM MOŻE BYĆ PRZYZNANA POMOC, są identyfikowane na podstawie kryterium dochodowego – na podstawie zasad obowiązujących w Podprogramie. W obecnej edycji kryterium dochodowe wynosi 1 402 zł – przypadających na osobę samotnie gospodarującą i 1 056 zł – na osobę w rodzinie (szczegóły dotyczące świadczeń włączonych do dochodu oraz wyłączonych z niego, zawiera dokumentacja projektu, z którą można zapoznać się w M-GOPS w Choroszczy).
ARTYKUŁY SPOŻYWCZE, które można otrzymać w ramach Podprogramu 2019 to ok. 50,5 kg na osobę, w tym m.in.: warzywa i owoce (np. groszek z marchewką, biała fasola, koncentrat pomidorowy, buraczki w postaci wiórek, powidła śliwkowe, sok jabłkowy klarowany); makaron jajeczny oraz kukurydziany bezglutenowy, ryż biały, kasza gryczana; artykuły mleczne (mleko UHT – 7 l, 2 kg sera podpuszczkowego dojrzewającego); artykuły mięsne (np. ok. 3 kg szynki drobiowej, ok. 2 kg szynki wieprzowej mielonej, pasztet wieprzowy, makrelę w oleju). Paczki żywnościowe uzupełniają też: cukier, olej rzepakowy, gołąbki w sosie pomidorowym i herbatniki maślane.
Dodajmy, że oferowanie żywności to nie wszystko – wsparcie obejmuje też działania towarzyszące, tj.:
- warsztaty kulinarne;
- warsztaty edukacji ekonomicznej;
- warsztaty dietetyczne;
- warsztaty niemarnowania żywności oraz inne działania o charakterze indywidualnym i zbiorowym charakterze akcyjnym lub cyklicznym, mające na celu włączenie społeczne najbardziej potrzebujących.
Pomoc oferowana mieszkańcom Gminy Choroszcz jest świadczona w okresie grudzień 2019 – lipiec 2020, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2019, dotowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.