Podlaskie jednostki WOPR dostały pieniądze na sprzęt

i

Autor: Krzysztof Pogorzelski/Podlaski Urząd Wojewódzki Podlaskie jednostki WOPR dostały pieniądze na sprzęt

Podlaskie jednostki WOPR dostały pieniądze na sprzęt

2022-06-30 9:15

Osoby pływające różnym sprzętem po jeziorach, rzekach powinny mieć obowiązkowo na sobie kamizelki ratunkowe, bo to daje szanse na ratunek - przypominali i apelowali w środę w Rajgrodzie podlascy ratownicy WOPR. Mówili o tym nad Jeziorem Rajgrodzkim podczas przekazania przez wojewodę podlaskiego umów na doposażenie w sprzęt tych jednostek.

Wojewoda Bohdan Paszkowski i ratownicy apelowali wspólnie o zachowanie wszystkich zasad bezpieczeństwa nad wodą i w wodzie, zwracanie szczególnej uwagi na dzieci i młodzież. Ratownicy apelowali także o to, by nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu, co niestety wciąż często ma miejsce i aby zabierać ze sobą do wody boje asekuracyjne. Białostocki WOPR podkreśla, że pływanie po akwenach różnym sprzętem pływającym bez środków ratunkowych jest niedopuszczalne. - W każdej chili może nam się coś przytrafić, możemy wpaść do wody, uderzyć głową w element sztywny naszej łodzi. Tracimy przytomność i idziemy pod wodę bez takich środków asekuracyjnych. Stąd też apel: miejmy na sobie założone kamizelki ratunkowe, kamizelki asekuracyjne. Zwiększymy swoje bezpieczeństwo - mówił Jacek Depczyński.

Ratownicy przypominali, że były przypadki utonięć i osoby te nie miały kamizelek. Podkreślali także, że widzą wciąż osoby, które wypływają daleko od brzegu bez asekuracji, a powinny mieć ze sobą boje ratunkowe. Prezes suwalskiego WOPR tłumaczył, że ratownicy wciąż tłumaczą, że bojka jest widoczna z daleka, a gdy ktoś np. zmęczy się, jest sprzętem, który może uratować życie.

Czytaj też: Zgubili kolegę na środku jeziora. Tak pili, że nie wiedzieli, że wypadł? "Alkohol lał się tam strumieniami"

Łączna kwota przyznanych WOPR-om przez wojewodę dotacji to 68 tys. zł. Za te środki cztery WOPR-y w regionie będą mogły kupić potrzebne wyposażenie do akcji ratowniczych. WOPR Augustów dostanie prawie 25 tys. zł, WOPR w Suwałkach ok. 18,5 tys. zł, WOPR Białystok 14,2 tys. zł, a WOPR w Łomży 10,2 tys. zł.

WOPR Białystok ma ok. 600 członków, WOPR Suwałki - 196, w tym 30 osób po świeżo zakończonych szkoleniach, WOPR Łomża - 240 ratowników. Prezes WOPR w Augustowie Marek Opolski poinformował, że za dotację będzie doposażona łódź ratunkowa. Będą kupione zestawy ratownicze, defibrylatory. - Dzięki temu będziemy w stanie nieść profesjonalną pomoc dla osób wypoczywających - mówił Opolski i dodał, że bez przyznanego przez wojewodę wsparcia ten zakup nie byłby możliwy.

Czytaj też: Podlaskie. Utonęły trzy osoby, w tym nurek. Tragiczny weekend nad wodą

WOPR Białystok kupi deskę ratowniczą, podręczny sprzęt dla ratowników, uczestników szkoleń, także dla dzieci uczestników obozów sportów wodnych. - Codzienne nasze patrole, działalność profilaktyczna i prewencyjna pozwolą zwiększyć naszą skuteczność - mówił prezes tego WOPR.

Bezpieczne wakacje - spotkanie informacyjne na plaży miejskiej nad jeziorem Okra w Drawsku Pomorskim
Sonda
Czy wchodziłeś/wchodziłaś do wody po alkoholu?