Podlaskie. Pogranicznicy zatrzymali 6 osób. Jeden pracuje dla popularnej firmy transportowej w Warszawie

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz/Super Express Podlaskie. Pogranicznicy zatrzymali 6 osób. "Jeden pracuje dla popularnej firmy transportowej w Warszawie"

Podlaskie. Pogranicznicy zatrzymali 6 osób. "Jeden pracuje dla popularnej firmy transportowej w Warszawie"

2021-09-07 18:26

Pracujący dla warszawskiej firmy transportowej miał zabrać samochodem nielegalnych imigrantów, którzy przekroczyli granicę. Został zatrzymany w poniedziałek i usłyszał zarzut pomocnictwa w przestępstwie. Grozi mu do 8 lat więzienia – poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka prasowa SG ppor. Anna Michalska.

W poniedziałek funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 6 osób, które pomagały w nielegalnym przekroczeniu granicy na odcinku polsko-białoruskim. Część z nich zatrzymano w obszarze objętym stanem wyjątkowym, a część poza nim. - Wśród zatrzymanych wczoraj cudzoziemców (…) jeden pracuje dla popularnej firmy transportowej w Warszawie – poinformowała Michalska. Na razie nie ma pewności, czy stolica miała być punktem docelowym, czy tylko etapem ich dalszej podróży. Dodała, że w grupie zatrzymanych są min.: obywatel Syrii mający niemiecką kartę pobytu, obywatel Tadżykistanu z polską kartą pobytu, obywatel Finlandii, który jest narodowości syryjskiej i obywatel Iraku ubiegający się o udzielenie ochrony międzynarodowej na Łotwie. Wszyscy usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa z art. 264 par. 3 kk, który mówi że "kto organizuje innym osobom przekraczanie wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8". Od początku września br. funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej  na odcinku polsko - białoruskiej granicy zatrzymali 14 osób za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy. Czytaj też: Bohater serialu Rolnicy. Podlasie o włos od tragedii! To koszmar każdego kierowcy! [ZDJĘCIA]

Usnarz Górny (woj. podlaskie). Ostatnie godziny przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego na polsko-białoruskim pograniczu

"Przypominamy – dodała rzecznik SG - że wobec wszystkich cudzoziemców zatrzymanych za pomocnictwo, a do tej pory przebywających legalnie w Polsce zostaje równolegle wszczęte postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej do powrotu z rygorem natychmiastowej wykonalności. Ich przymusowy wyjazd do kraju pochodzenia organizowany jest w ciągu 48 godzin, dodatkowo otrzymują zakaz wjazdu do krajów Schengen na 5 lat".

W czwartek prezydent Andrzej Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Rozporządzenie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw i weszło w życie z dniem ogłoszenia. Pas obejmuje 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim). Czytaj też: Stan wyjątkowy. Straż Graniczna wydała ponad 170 pozwoleń na wjazd do strefy

Sonda
Czy wprowadzenie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią to dobra decyzja?