Stan wyjątkowy. Straż Graniczna wydała ponad 170 pozwoleń na wjazd do strefy

i

Autor: TEM Stan wyjątkowy. Straż Graniczna wydała ponad 170 pozwoleń na wjazd do strefy

Stan wyjątkowy. Straż Graniczna wydała ponad 170 pozwoleń na wjazd do strefy

2021-09-07 17:12

Od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano już ponad 170 pozwoleń na wjazd do strefy objętej ograniczeniami związanymi z rozporządzeniem – poinformowała we wtorek PAP rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

- Na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wydano już 146 pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym. Natomiast na obszarze Nadbużańskiego Oddziału Starzy Granicznej 27 - powiedziała PAP rzecznik Straży Granicznej. Michalska wskazała, że większość składanych wniosków motywowana była koniecznością odwiedzin krewnych. - Dostajemy wiele pytań od obywateli dotyczących możliwości poruszania się w obszarach objętych stanem wyjątkowym. Nasi funkcjonariusze wyjaśniają, w jakich przypadkach koniczne są pozwolenia, a w jakich nie, np. w celach kultu religijnego czy udziału w pielgrzymkach – dodała. Poinformowała, że Straż Graniczna nie odnotowała poważniejszych incydentów związanych z łamaniem przepisów stanu wyjątkowego.

Usnarz Górny (woj. podlaskie). Ostatnie godziny przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego na polsko-białoruskim pograniczu

W pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, od czwartku obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Według rozporządzenia obowiązuje zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym przez całą dobę osób, które tam nie mieszkają. Wyjątkiem są osoby zapewniające obsługę urzędów administracji publicznej i ich jednostek organizacyjnych; przebywające w tych jednostkach w celu załatwienia spraw administracyjnych; pracujące zarobkowo w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą na tym obszarze; wykonujące na stałe działalność gospodarczą na tym obszarze; świadczące usługi pocztowe, kurierskie, dostawcze i zaopatrzeniowe; posiadające nieruchomości na tym terenie. Nie dotyczy także rolników pracujących w gospodarstwach rolnych; uczniów, studentów i ich opiekunów w czasie pobierania nauki; opiekunów dzieci do lat 3; osób uczestniczących w praktykach kultu religijnego, chrzcinach, ślubach, weselach i pogrzebach.

Zakaz nie dotyczy służb ratowniczych, medycznych i osób w drodze do placówek ochrony zdrowia, a także osób jadących bezpośrednio na przejście graniczne lub z niego do centrum kraju. Jak podkreślał na konferencji w czwartek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, w innych sytuacjach zawsze właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej może wydać pozwolenie na wjazd na teren, gdzie obowiązuje stan wyjątkowy. Czytaj też: Bohater serialu Rolnicy. Podlasie o włos od tragedii! To koszmar każdego kierowcy! [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy popierasz wprowadzenie stanu wyjątkowego w woj. podlaskim i woj. lubelskim?