To już prawdziwa plaga! Oszuści przejmują kontrolę nad kontami na Facebooku i wyłudzają kody BLIK od osób, które myślą, że piszą ze swoimi znajomymi. W czwartek informowaliśmy o 20-latce z Łomży, która w ten sposób straciła ze swojego konta 60 zł. Wcześniej pisaliśmy o 18-latce z Grajewa (straciła 1000 zł) oraz o 24-letniej białostoczance (z konta zniknęło jej 300 zł). I to są przypadki tylko z ostatnich dni. Policjanci z Białegostoku poinformowali, że w środę doszło do kolejnych dwóch przestępstw.
Czytaj także: Podlaskie. "Hej, jesteś? Masz może BLIKA?" Oszuści włamują się na konta na Facebooka i proszą o pieniądze
Ofiarą internetowego oszusta padła 43-letnia białostoczanka i 20-letnia mieszkanka gminy Dobrzyniewo Duże. Kobiety otrzymały wiadomości z prośbą o pożyczkę pieniądze za pośrednictwem Messenger’a od swoich znajomych. - Przekonane, że rozmawiają z dobrze znanymi im osobami, zareagowały na prośbę i przekazały kody BLIK, które miały posłużyć do wypłaty pożyczonych pieniędzy - informuje oficer prasowy KMP w Białymstoku.
Zobacz: UWAGA na oszustów na Facebooku! 18-latka z Grajewa myślała, że pisała z koleżanką. Straciła 1000 zł!
W jednym przypadku zostało natychmiast wypłacone 1000 złotych, a w drugim 2000 złotych. Pieniądze nie trafiły jednak do znajomych, a do przestępców, którzy podstępem uzyskali dostęp do konta Facebook.
Polecany artykuł:
Nasi Internauci w komentarzach pod postami na fanpage ESKA INFO Białystok opisują, że spotkali się z identycznymi próbami wyłudzeń.
- Do mnie ostatnio też napisał ktoś z konta znajomego prosząc o kod blik - napisała Briana. - Ale ja mam szybkie rozpoznanie sytuacji. Tak zakręciłam rozmowę, że mało brakowało, a on by mi jeszcze zapłacił.
Z kolei Ewelina napisała:
- Na moje konto ktoś się wczoraj włamał, napisał do 30 moich znajomych. Gdyby nie czujność moich przyjaciół, nie wiem jak to by się skończyło.
Jak się uchronić przed takim atakiem hakera na Facebooku i Messengerze?
Jak się ustrzec przed działaniem internetowych przestępców? Każdą prośbę o pieniądze należy zweryfikować. Najlepiej jest się wtedy skontaktować telefonicznie lub osobiście ze swoim znajomym.
Druga istotna sprawa to zabezpieczenie swojego konta na Facebooku. Pomocne jest włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego. Opcja ta będzie wymagała od Ciebie podania dodatkowego hasła SMS podczas logowania, ale nie pozwoli na przejęcie twojego konta.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj!