Podlaskie. Wysyłali maile o podłożeniu bomb.  Alarmy w galeriach handlowych, szkołach i urzędach

i

Autor: KMP Białystok Podlaskie. Wysyłali maile o podłożeniu bomb. Alarmy w galeriach handlowych, szkołach i urzędach

Sprawcy bezkarni

Podlaskie. Wysyłali maile o podłożeniu bomb. Alarmy w galeriach handlowych, szkołach i urzędach

2023-02-22 11:42

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku umorzyła śledztwo dotyczące fałszywych alarmów bombowych. Informacje o rzekomo podłożonych bombach były wysyłane w 2022 roku m.in. do szkół, galerii handlowych, instytucji samorządowych czy biur poselskich w regionie. Sprawców tych alarmów nie udało się wykryć.

Postępowanie miało kilka wątków. Sprawcom fałszywych alarmów groziło do ośmiu lat więzienia. Śledczy próbowali ustalić autorów maili, którzy w lipcu 2022 zawiadomili o rzekomo podłożonych ładunkach m.in. magistraty w Białymstoku i Łomży, biuro poselskie posła PiS Jarosława Zielińskiego, placówki oświatowe m.in. w Białymstoku, Suwałkach, Czeremsze, Narwi, Hajnówce, Wysokiem Mazowieckiem, Sokółce, Barszczewie, Zambrowie czy Dąbrowie Białostockiej.

Czytaj też: List gończy za Anną z Białegostoku. 26-latki szuka policja. Grozi jej 8 lat więzienia

Sprawdzano też zawiadomienia z okresu lipiec-listopad o rzekomym podłożeniu nie tylko ładunków wybuchowych, ale też chemicznych koło jednego z białostockich bloków przy ul. Wiatrakowej (sprawca użył m.in. adresu wiatrakowa.wszyscy.zdechna@op.pl); wiadomości były wysyłane do komendy wojewódzkiej policji w Białymstoku.

W lipcu nieustaleni sprawcy poinformowali też policję (znowu na adres mailowy komendy wojewódzkiej) o rzekomym podłożeniu ładunków wybuchowych w największych w Białymstoku galeriach handlowych. W przypadku jednej z nich autorzy anonimu wysłali go bezpośrednio do podmiotu prowadzącego tę placówkę; zarządzona została ewakuacja i przeszukanie przez policję tego obiektu w centrum Białegostoku.

Fałszywe alarmy bombowe w Podlaskiem. Sprawców nie ustalono

Kolejna grupa zawiadomień o rzekomym podłożeniu ładunków trafiła - między lipcem a wrześniem 2022 roku - do urzędów samorządowych m.in. w Drohiczynie, Dubiczach Cerkiewnych, Bakałarzewie, Goniądzu, Boćkach, Grajewie, Białowieży, Rajgrodzie czy Augustowie, do komend policji a nawet placówek muzealnych w regionie. Na liście zagrożonych rzekomym ładunkiem wybuchowym był też np. szpital psychiatryczny w Choroszczy.

W październiku nieznani sprawcy wysyłali maile m.in. o podłożeniu substancji trujących. Trafiły np. do Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku i kilku przedszkoli i szkół w regionie. W listopadzie ponownie fałszywy alarm bombowy dotyczył galerii handlowej.

Postanowienie o umorzeniu śledztwa jest nieprawomocne. Podmioty uznane w sprawie za pokrzywdzone mają prawo do złożenia zażalenia. 

Sonda
Czy sprawcy fałszywych alarmów bombowych powinni bezwzględnie trafiać do więzienia?
Alarm bombowy przed Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu