Policja rozbiła grupy zajmujące się handlem narkotykami i wystawianiem fałszywych certyfikatów szczepień. Wśród zatrzymanych jest lekarz

i

Autor: CBŚP Policja rozbiła grupy zajmujące się handlem narkotykami i wystawianiem fałszywych certyfikatów szczepień. Wśród zatrzymanych jest lekarz

Handlowali narkotykami i wystawianiem fałszywych certyfikatów szczepień. Wśród zatrzymanych jest lekarz

2022-06-24 22:08

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie podlaskiego wydziału Prokuratury Krajowej zatrzymali 12 osób w śledztwie dotyczącym dwóch grup przestępczych zajmujących się m.in. handlem narkotykami oraz wystawieniem poświadczających nieprawdę certyfikatów szczepień przeciwko COVID -19.

Białostoccy policjanci od wielu miesięcy prowadzą czynności związane z działalnością dwóch grup przestępczych, których członkowie w różnych konfiguracjach współpracowali ze sobą. Jedna z grup zajmowała się handlem narkotykami, a druga organizowaniem zaświadczeń potwierdzających odbycie szczepienia przeciwko COVID-19. - Z ustaleń śledczych wynika, że grupy tylko w przeciągu ostatniego roku mogły wprowadzić do obrotu kilkadziesiąt kilogramów różnego rodzaju środków odurzających i substancji psychotropowych, a także zrealizować kilkaset fikcyjnych szczepień przeciwko COVID-19 - poinformowała PAP rzeczniczka CBŚP podinspektor Iwona Jurkiewicz.

Wielka akcja CBŚP. Potężne uderzenie w sieć klubów go-go. Podejrzanym przedstawiono 400 zarzutów

Na podstawie zebranego materiału dowodowego policjanci przeprowadzili akcję, podczas której zatrzymali 12 osób. W trakcie przeszukania miejsc zamieszkania podejrzanych osób policjanci zabezpieczyli blisko 3 kg różnego rodzaju narkotyków, 50 tys. zł złotych oraz kilkadziesiąt telefonów komórkowych. W trakcie akcji śledczy znaleźli dokumentację medyczną i nośniki pamięci, które mogą mieć związek z przeprowadzaniem fikcyjnych szczepień.

Czytaj też: Białystok: Groził, że porwie córkę znanego ginekologa. Usłyszał wyrok [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty m. in. udziału w zorganizowanych grupach przestępczych, uczestnictwa w obrocie środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi, dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia z Francji do Polski środków odurzających, powoływania się na wpływy i podejmowania się pośrednictwa w uzyskaniu przez inne osoby poświadczenia przez funkcjonariusza publicznego nieprawdy co do okoliczności mającej znaczenie prawne poprzez wystawienie certyfikatów potwierdzających fakt odbycia przez te osoby szczepień przeciwko COVID-19 - podał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

- Wśród zatrzymanych jest również lekarz, któremu prokurator przestawił zarzut poświadczenia nieprawdy przez funkcjonariusza publicznego co do okoliczności mającej znaczenie prawne poprzez wystawienie certyfikatów potwierdzających fakt odbycia przez te osoby szczepień przeciwko COVID-19 - zaznaczyła Prokuratura Krajowa.

Wobec 11 podejrzanych zastosowano tymczasowe aresztowanie na 2 i 3 miesiące. Wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju połączonego z zakazem wydani paszportu. Za zarzucane czyny może im grozić do 15 lat więzienia.

Sonda
Jak oceniasz pracę polskiej policji?