Prawo jazdy 2018

i

Autor: pixabay.com/CC0 Prawo jazdy 2018

Prawo jazdy 2018: Duże zmiany od 4 czerwca! [SZCZEGÓŁY]

2018-02-13 12:31

Co czeka młodych kierowców w 2018 roku? Nie zmieni się sam egzamin, a przepisy obowiązujące osoby, które zdadzą go po 4 czerwca. 

Zmiany dotyczą tylko młodych kierowców i nie obejmą osób, które zdawały egzamin przed 4 czerwca 2018 roku. Sama procedura zdawania i ubiegania się o prawo jazdy będzie taka sam, jak do tej pory. Po 4 czerwca 2018 roku okres próbny będzie wynosić dwa lata od otrzymania dokumentu. 

Podczas okresu próbnego młodzi kierowcy:

  • będą musieli oznakować pojazd "zielonym liściem";
  • nie będą mogli przekroczyć prędkości 100 km/h na autostradzie;
  • w obszarze zabudowanym będą mogli poruszać się z maksymalną dopuszczalną prędkością 50 km/h, a poza nim 80 km/h;
  • w przypadku popełnienia dwóch wykroczeń będą musieli odbyć obowiązkowy kurs reedukacyjny (koszt 500 zł), w przypadku trzech - stracą prawo jazdy;
  • będą musieli odbyć obowiązkowe dwugodzinne szkolenie teoretyczne (koszt 100 zł);
  • będą musieli odbyć trwające godzinę praktyczne szkolenie w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy (koszt 100 zł);
  • nie będą mogli podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy;

Wszystko po to, by na drogach było bezpieczniej:

- Co roku na polskich drogach ginie trzy tysiące osób. Niemal 1/4 śmiertelnych wypadków powodują młodzi kierowcy w wieku od 18 do 24 lat. Jest to grupa podwyższonego ryzyka. Najczęstszą przyczyną śmierci osób w tym wieku, jest śmierć w wyniku wypadku komunikacyjnego - mówi Michał Marcin Freino, dyrektor WORD w Białymstoku.

Z powodu planowanych zmian już teraz szkoły jazdy przeżywają prawdziwe oblężenie. Czy aktualizacji będzie więcej? Okaże się w najbliższym czasie. 

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku znajduje się przy ulicy Wiewiórczej 64. Na egzamin można się zapisać osobiście lub zadzwonić pod numer 691 296 691.

>>> Białystok: Tablica upamiętniająca rocznicę powstania ruchu ludowego do usunięcia. Wszystko przez jedno słowo [AUDIO] 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE