Prof. Marcin Baranowski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku został wicemistrzem Polski w freedivingu

i

Autor: materiał prasowy Prof. Marcin Baranowski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku został wicemistrzem Polski w freedivingu

Prof. Marcin Baranowski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku został wicemistrzem Polski w freedivingu

2019-06-28 12:56

Profesor Marcin Baranowski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku został wicemistrzem Polski w Freedivingu, czyli nurkowaniu na wstrzymanym oddechu. W dniach 21-23 czerwca w Szczecinie odbyły się Basenowe Mistrzostwa Polski we Freedivingu.

Zawodnicy startowali tam w czterech konkurencjach: dynamice w monopłetwie, dynamice w klasycznych płetwach, dynamice bez płetw oraz statycznym wstrzymaniu oddechu. W pierwszych trzech dyscyplinach celem jest przepłynięcie pod wodą jak najdłuższego dystansu. Natomiast w ostatniej zawodnik ma za zadanie jak najdłużej wstrzymać oddech leżąc w bezruchu na powierzchni.

Czytaj także: Sierż. Izabela Kłosowska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku została Mistrzynią Polski

Tytuł mistrza Polski przyznawany jest osobie, która zdobyła największą sumaryczną ilość punktów we wszystkich czterech dyscyplinach. W trakcie startów prof. Marcin Baranowski przepłynął m. in. 200 m w monopłetwie oraz wstrzymał oddech na 6 minut i 9 sekund. W klasyfikacji generalnej zawodów dało to drugie miejsce oraz tym samym tytuł wicemistrza Polski. Mistrzem Polski został Michał Bochenek, trzecie miejsce zajął Michał Dąbrowski.

Profesor M.Baranowski jest adiunktem z Zakładzie Fizjologii UMB. (Wydział Lekarski z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim). Na co dzień jest naukowcem i sportowcem. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na udziale sfingolipidów w patogenezie insulinooporności i chorób układu sercowo-naczyniowego, oraz roli tej grupy związków w adaptacji organizmu do wysiłku fizycznego. Jego dorobek naukowy obejmuje 62 prace oryginalne i przeglądowe oraz dwa rozdziały w monografiach o łącznej wartości współczynnika IF wynoszącej 193,872 oraz liczbie punktów MNiSW równej 1598 (indeks Hirscha 23).