Puszcza Białowieska. Lód załamał się pod stadem żubrów! Utonęło 21 zwierząt

2022-01-15 9:53
Żubr
Autor: Pixabay 21 żubrów utonęło po białoruskiej części Puszczy Białowieskiej.

Koszmar w Puszczy Białowieskiej. W okolicach wsi Masuszyn Wielki, na Białorusi, utonęły żubry. Pod stadem załamał się lód. Utonęło 21 zwierząt. Ciała żubrów znaleziono w stawie, przez który przepływa rzeka Miedzianka, dopływ Narwi. Żubry na Białorusi, podobnie jak w Polsce, są pod ochroną.

Śmierć zwierząt w Puszczy Białowieskiej. Informację o utonięciu żubrów przekazało białoruskie Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Środowiska. Biełsat dodaje, że ciała 21 żubrów znaleziono w stawie, przez który przepływa rzeka Miedzianka, dopływ Narwi. Jak wyjaśnia białoruski resortu, przez zamarzniętą wodę przechodziło stado około 100 żubrów. Pod częścią stada lód załamał się. Niektóre zwierzęta nie były w stanie wydostać się na brzeg i utonęły. Służby leśne wyciągnęły ciała żubrów zostały spod lodu. W okolicy znaleziono również cielę żubra zagryzione przez wilki.

Żubry są na Białorusi - tak jak w Polsce - gatunkiem chronionym. Co więcej, to jeden z symboli państwa. Jak donosi Biełsat, na początku 2020 roku w kraju żyło 2101 osobników tego gatunku (dla porównania w Polsce było ich wtedy 2269, w Rosji 1588, a w Niemczech 564. W tych czterech państwach zamieszkiwało więc 77 proc. światowej populacji żubra.) Władze białoruskiego Parku Narodowego „Puszcza Białowieska” poinformowały w maju 2021 r., że na jego terenie przebywa 675 żubrów.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Matka w rozpaczy, niemowlę przestało oddychać. Dramatyczna akcja w Suwałkach [WIDEO]

Sonda
Spotkałaś/ spotkałeś kiedyś na żywo żubra?
Podlasie. Stado żubrów z Puszczy Augustowskiej wyjada rolnikom zapasy przygotowane na zimę dla krów. Niczego i nikogo się nie boją!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE