Księga kondolencyjna

i

Autor: Dawid Gromadzki/UM Białystok/Wschodzący Białystok Po śmierci prezydenta Gdańska w Pałacyku Gościnnym w Białymstoku wyłożono księgę kondolencyjną, do której wpisywali się mieszkańcy Białegostoku.

Skwer Pawła Bogdana Adamowicza. Do Białegostoku przyjadą prezydenci największych polskich miast

2020-09-24 12:55

W najbliższy piątek 25 września do Białegostoku przyjadą samorządowcy z całej Polski. W stolicy Podlasia nastąpi uroczyste nadanie nazwy skwerowi znajdującemu się w centrum miasta. Chodzi o miejsce przy ul. Malmeda, gdzie stoi fontanna i popiersie Ludwika Zamenhofa. Skwer otrzyma nazwę: Skwer Pawła Bogdana Adamowicza.

Udział w zaplanowanej na godz. 12 uroczystości zadeklarowani prezydenci wielu polskich miast. Do Białegostoku przyjedzie m.in. Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Będzie również prezydent Bydgoszczy, Katowic, Lublina, Łodzi, Poznania, zastępca prezydenta Krakowa, Rzeszowa, przedstawiciele prezydenta Szczecina i Wrocławia.

Na uroczystości będzie też wdowa po Pawle Adamowiczu - europosłanka Magdalena Adamowicz i brat tragicznie zmarłego włodarza Gdańska, poseł Piotr Adamowicz. Pojawi się również ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

W zeszłym roku Paweł Adamowicz otrzymał pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Białegostoku, czemu sprzeciwiali się białostoccy radni Prawa i Sprawiedliwości oraz część białostoczan. Pisaliśmy o tym tutaj: Paweł Adamowicz Honorowym Obywatelem Białegostoku. Rodzina odebrała akt nadania [ZDJĘCIA, WIDEO]

O nadaniu skwerowi nowej nazwy zdecydowali białostoccy radni. W uzasadnieniu czerwcowej uchwały możemy przeczytać:

"Nadanie nazwy skwerowi położonemu w centrum miasta podyktowane jest wolą upamiętnienia postaci Pawła Bogdana Adamowicza Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku, wieloletniego Prezydenta Miasta Gdańska, wybitnego polskiego samorządowca, człowieka wolności i solidarności, który pozostanie niedoścignionym przykładem służby miastu i jego mieszkańcom."

Paweł Adamowicz był prezydentem Gdańska w latach 1998 - 2019. Jego śmierć wstrząsnęła Polską. Adamowicz został zamordowany podczas finału WOŚP w Gdańsku. Trwało światełko do niebo, gdy na scenę wszedł 27-letni nożownik - Stefan W. Kilka razy dźgnął nożem prezydenta Gdańska. Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu. Miał 53 lata.

Namawiają Trzaskowskiego, żeby sam zrezygnował