Nie żyją prof. Tadeusz Łapiński i jego żona

i

Autor: Wojciech Więcko / Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Nie żyją prof. Tadeusz Łapiński i jego żona

Śmierć prof. Tadeusza Łapińskiego i jego żony. Ujawniono wyniki sekcji zwłok. Jaka była przyczyna zgonu?

2021-06-08 12:46

Znane są wstępne wyniki sekcji zwłok prof. dr hab. Tadeusza Łapińskiego i jego żony. Wykluczono porażenie prądem i bezpośrednie przyczynienie się osób trzecich do śmierci 63-letniego profesora i jego 53-letniej żony, która była pielęgniarką. Zwłoki małżeństwa znaleziono w ubiegłym tygodniu na ich prywatnej posesji we wsi Zajezierce k. Zabłudowa (woj. podlaskie). Ostateczna przyczyna tragedii powinna być znana po serii szczegółowych badań.

Wyjaśniane są okoliczności śmierci 63-letniego prof. dr hab. Tadeusza Wojciecha Łapińskiego, wieloletniego pracownika Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku i pracownika naukowego miejscowego Uniwersytetu Medycznego oraz jego 53-letniej żony, pielęgniarki.

Zwłoki znaleziono w minioną środę, 2 czerwca, na ich prywatnej posesji we wsi Zajezierce k. Zabłudowa w Podlaskiem. Z nieoficjalnych informacji podawanych wówczas w mediach wynikało, że na numer alarmowy zadzwonił mężczyzna, który miał udzielać pierwszej pomocy swojej żonie, a wszystko działo się przy basenie zlokalizowanym na tej posesji. Po przyjeździe służb medycznych na miejsce okazało się, że nie żyją dwie osoby.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Białymstoku. Przyjęta przez nią obecnie kwalifikacja prawna, to nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka. Kluczowe dla ostatecznej oceny będą opinie specjalistów z Zakładu Medycyny Sądowej.

- Zgromadzony do tej pory materiał dowodowy pozwolił na wykluczenie możliwości porażenia prądem oraz bezpośrednie przyczynienie się osób trzecich - poinformował we wtorek PAP Karol Radziwonowicz, szef białostockiej prokuratury rejonowej. - Dalej będziemy dążyli do ustalenia, co było bezpośrednią przyczyną zgonu tych państwa, np. czy był to niefortunny zbieg okoliczności z fatalnym skutkiem.Śledczy wciąż czekają na pełne wyniki sekcji, wciąż zbierane są inne dowody.

W specjalnym komunikacie wydanym w ubiegłym tygodniu Uniwersytet Medyczny w Białymstoku poinformował, że zmarli to prof. Tadeusz Wojciech Łapiński i jego żona dr Małgorzata Michalewicz.

- Z głębokim żalem zawiadamiam, że w dniu 2 czerwca br. zmarli tragicznie prof. dr hab. Tadeusz Wojciech Łapiński i jego żona dr Małgorzata Michalewicz, wieloletni pracownik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, przedstawicielka Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Pan Profesor był pracownikiem Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii, lekarzem, wieloletnim nauczycielem akademickim, absolwentem Wydziału Lekarskiego UMB w 1984 roku - poinformowała na swojej stronie internetowej uczelnia.

Podpisany pod nekrologiem rektor UMB prof. Adam Krętowski złożył - w imieniu społeczności akademickiej - wyrazy współczucia bliskim zmarłych.

Super Raport 08.06 (Goście: Marek Sawicki - PSL-Koalicja Polska, prof. Antoni Dudek - politolog, historyk), Sedno Sprawy: Wojciech Andrusiewicz