Stan wyjątkowy w Polsce. Do kiedy potrwa?

i

Autor: gov.pl

Śmierć uchodźcy pod granicą z Polską. Szokujące informacje z Podlasia

2021-09-19 16:09

Koszmarne odkrycie w Gibach (woj. podlaskie). Znaleziono trzech uchodźców. Jedna z osób nie żyje - ustalił reporter RMF FM. Imigranci mieli błąkać się po lesie. Przyczyną było wychłodzenie. Więcej szczegółów na se.pl poniżej.

Śmierć uchodźcy pod granicą z Polską. Szokujące informacje z Podlasia

W niedzielę (19.09.2021) dotarły do nas fatalne wieści z Podlasia. 10 kilometrów od granicy z Litwą osoby postronne znalazły grupę imigrantów - przekazuje portal RMF FM. Jeden z obywateli Iraku nie żyje. Nie wiadomo jak długo uchodźcy błąkali się po lesie. Reporter radia ustalił, że przyczyną śmierci było skrajne wychłodzenie. Dwie pozostałe osoby zostały przetransportowane do szpitala. Teren w Gibach nie jest objęty stanem wyjątkowym. 

Czytaj też: Tragiczny wypadek w Tatarowcach! Nie żyje kierowca i trójka dzieci

- W sobotę mieliśmy rekordową liczbę prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko - białoruskiej - było ich onad 320 - przekazała RMF FM rzeczniczka straży granicznej ppor. Anna Michalska.

Rodzinie i bliskim zmarłych składamy wyrazy głębokiego współczucia. Do sprawy będziemy wracać w naszym lokalnym serwisie. 

Na tym nie koniec niepokojących zdarzeń z udziałem uchodźców. - Na rozlewisku rzeki Supraśl, na bagnach ugrzęzło ośmiu nielegalnych imigrantów, pięciu mężczyzn i trzy kobiety - przekazała PAP rzeczniczka Straży Granicznej.

Wskazała, że osoby te nie mogły wydostać się z bagna i były wycieńczone. - Mieliśmy olbrzymi problem, żeby się do nich dostać - podkreśliła, dodając, że w akcji ratowniczej oprócz pograniczników brali udział żołnierze, strażacy, policjanci oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- Dopiero funkcjonariusze straży granicznej i straży pożarnej w woderach podchodzili do nich i wynosili ich stamtąd na suche miejsce, skąd zabierały ich karetki pogotowia do szpitali. Łącznie do szpitali trafiło 7 osób - pięciu mężczyzn i dwie kobiety. Jedna kobieta, która nie wymagała pomocy lekarskiej, jest na terenie placówki pod opieką funkcjonariuszy straży granicznej - wyjaśniła.

Przekazała przy tym, że osoby te są najprawdopodobniej obywatelami Syrii i wśród nich prawdopodobnie jest jeden obywatel Konga. - Będziemy ustalać ich dane - podała.

Od początku września Straż Graniczna odnotowała już ponad 3,8 tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową" oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - miasta@se.pl.

Sonda
Uchodźcy. Czy Polska wystarczająco włącza się w pomoc uchodźcom z Afganistanu?
Express Biedrzyckiej - Radosław Sikorski: Uchodźcy na granicy to sprawa Białorusi