Stadion Miejski w Białymstoku. Sokoły i jastrzębie strzegą obiektu przed gołębiami [WIDEO]

i

Autor: Stadion Miejski w Białymstoku Stadion Miejski w Białymstoku. Sokoły i jastrzębie strzegą obiektu przed gołębiami [WIDEO]

Stadion Miejski w Białymstoku. Sokoły i jastrzębie strzegą obiektu przed gołębiami [WIDEO]

2019-01-28 10:05

Konstrukcja dachu stadionu, w której jest wiele zakamarków sprawia, że obiekt jest idealnym miejscem do gniazdowania i żerowania gołębi. Od początku stycznia płoszą je jastrzębie i sokoły.

Na trybunach stadionu miejskiego w Białymstoku pojawiły się ptaki sokolnicze m.in. jastrząb Harrisa i sokół Raróg. Ptaki mają za zadanie płoszyć ze stadionu gołębie, które m.in. zanieczyszczają trybuny. Ale to nie jedyny powód.

Czytaj także: Angielska dziennikarka szukała w Białymstoku bimbru. "Najwyraźniej nie powoduje kaca"

- Konstrukcja budynku, jakim jest stadion sprawia, że jest to idealne miejsce do gniazdowania i żerowania ptaków - mówi Maciej Glinka, zastępca kierownika działu eksploatacji. - Ptaki najczęściej gnieżdżą się w konstrukcji pod dachem, gdzie potrafią wić gniazda w urządzeniach i instalacjach technicznych.

- Oczywiście ptaki nie będą tych gołębi łapać, bo nie o to w tym chodzi. Chodzi o to, żeby one płoszyły je samą swoją obecnością - mówi Przemysław Łapiński, sokolnik.

Usługa sokolnicza jest jedną z najskuteczniejszych metod walki ze skutkami bytowania gołębi na takich obiektach jak stadiony.

- Współpraca z sokolnikami w głównej mierze polega na płoszeniu ptactwa z wykorzystaniem drapieżników - informuje Małgorzata Arciszewska ze Stadionu Miejskiego w Białymstoku. - Płoszenie uzupełniane jest odłowem i przesiedlaniem gołębi w określonej odległości od stadionu przy zachowaniu odpowiednich standardów, które minimalizują ryzyko wystąpienia sytuacji stresowych dla ptaków.

Czytaj także: Woj. Podlaskie. Latający jeleń uchwycony na kamerze! Hit internetu! [WIDEO]

Jastrzębie i sokoły będą latać po obiekcie trzy razy w tygodniu, o różnych porach dnia.

ZOBACZ WIDEO: