Usnarz Górny. Ostatnie godziny przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego na pograniczu

i

Autor: Tomasz Matuszewski Usnarz Górny. Ostatnie godziny przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego na pograniczu

Strzały na granicy! Straż Graniczna alarmuje. Napięta sytuacja

2021-10-09 16:31

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy wciąż jest napięta. Z jednej strony próby nielegalnego jej przekraczania i kolejni migranci, a z drugiej – jak alarmuje Straż Graniczna – strzały i prowokacje. Polscy funkcjonariusze znów słyszeli strzały w nocy z piątku na sobotę. To prowokacja białoruskich służb?

Patrole funkcjonariuszy i żołnierzy raportowali, że minionej nocy (08/09.10) po raz kolejny w ostatnim czasie było słychać strzały po stronie białoruskiej przy granicy z Polską – podała w sobotę na Twitterze Straż Graniczna. To kolejny taki przypadek i – jak tłumaczą nasi pogranicznicy – prowokacje, prawdopodobnie, białoruskich służb. Polscy pogranicznicy opublikowali także nagranie z lotu ptaka, na którym widać budynek po białoruskiej stronie granicy, do którego kieruje się przywieziona ciężarówką grupa cywilów z plecakami. Przy terenowym pojeździe stoi osoba w uniformie. – Służby białoruskie podczas organizowania nielegalnego przekraczania granicy. Cudzoziemcy zwożeni są do obiektów po byłej białoruskiej placówce granicznej. Tu czekają na dalsze instrukcje od służb – opisuje Straż Graniczna.

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, powołując się na informacje SG, w czwartek patrol służb białoruskich oddał strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego, którzy patrolują polską granicę wspólnie ze SG. Jak poinformowała w piątek rzeczniczka SG, ppor. Anna Michalska, najprawdopodobniej strzelano przy użyciu ślepej amunicji.

Białoruski pogranicznik rzucał czymś w pojazd obserwacyjny polskiej Straży Granicznej. Zobacz wideo!

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Polska Straż Graniczna notuje coraz więcej osób, które próbują nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi. Od sierpnia odnotowano kilkanaście tysięcy takich prób. Zatrzymywane są też osoby podejrzane o pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy – tylko w tym miesiącu to 57 osób. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

Sonda
Imigranci szturmują polską granicę. Co powinien zrobić rząd?