sucho w lasach

i

Autor: https://pixabay.com/Ylvers sucho w lasach

Sucho w lasach na Podlasiu [AUDIO]

2019-04-06 10:16

Na razie nie ma jeszcze zakazu wstępu do lasów, ale obowiązuje trzeci stopień zagrożenia pożarowego.

W lasach na Podlasiu robi się coraz bardziej sucho. Przez cały dzień w punktach alarmowo - dyspozycyjnych pracują osoby, które monitorują zagrożenie pożarowe. 

Kiedy widzą zagrożenie, natychmiast kontaktują się ze strażą pożarną, mówi Jarosław Krawczyk rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku:

Należy pamiętać, aby w lesie nigdy nie wyrzucać niedopałków. Do lasu nie możemy wjechać autem, należy zostawić je na specjalnych postojach. 

Sezon na wypalanie traw

Rolnicy powinni pamiętać, że za wypalanie traw grozi grzywna do 5 tys. zł. Jeśli pożar spowoduje duże zagrożenie, grozi kara nawet do 10 lat więzienia.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może nałożyć na rolników karę finansową w postaci zmniejszenia dopłat, a w skrajnych przypadkach całkowicie je odebrać. 

Według danych osp.pl, w 2018 r. podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem pożarów traw zużyto 123 153 186 litrów wody, co odpowiada pojemności 32,8 basenów olimpijskich.

 W Polsce w 2018 r. odnotowano 149 434 pożarów, wśród których 48 767 (33% wszystkich pożarów w Polsce) to pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych.