Survival i bushcraft w polskich lasach. Zobacz, gdzie możesz uprawiać swoje hobby

i

Autor: Pixabay Survival i bushcraft w polskich lasach. Zobacz, gdzie możesz uprawiać swoje hobby

Survival i bushcraft w polskich lasach. Zobacz, gdzie możesz uprawiać swoje hobby

2019-11-20 12:48

Dobra wiadomość dla miłośników bushcraftu i survivalu. Lasy Państwowe wyznaczyły specjalne obszary leśne, gdzie można uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Łączna powierzchnia takich obszarów wynosi ponad 65 tys. ha.

Pilotażowy program ruszy w kilkunastu regionach Polski już 21 listopada. W północno-wschodniej Polsce tereny dostępne do uprawiania bushcraftu i survivalu są w dwóch nadleśnictwach w Puszczy Knyszyńskiej w Dojlidach i w Czarnej Białostockiej i w jednym w Puszczy Piskiej – w Nadleśnictwie Pisz.

– Efekty wprowadzenia programu pilotażowego bushcraftu ocenimy za rok, ale to może być przełom. Usuwamy bariery niezrozumienia między różnymi grupami i wspólnie szukamy rozwiązań, które pozwolą wszystkim cieszyć się lasem w sposób bezpieczny dla nich i dla lasu – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Bushcraft i survival

Bushcraft i survival to nietypowe pasje. Miłośnicy tej formy aktywności terenowej są nastawieni na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie. Społeczność bushcraftu i survivalu liczy w Polsce ponad 40 tys. osób.

Czytaj także: Białystok: W tych zawodach znajdziesz pracę w 2020 roku

Leśnicy przypominają, że idea bushcraftu i survivalu stanowi wyzwanie dla Lasów Państwowych jako zarządcy większości terenów leśnych w kraju. Ustawa o lasach z 1991 r. w art. 30 zabrania biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Brak jest jasnej definicji „biwakowania” (czy obejmuje to wszystko od rozstawionego namiotu przez hamak zawieszony między drzewami po karimatę rozłożoną na ziemi). Problemy dotyczą używania ognia w lesie, ścinania gałęzi do budowy szałasów.

Program pilotażowy

– Wyznaczyliśmy łącznie 43 takie obszary na terenie 15 z 17 regionalnych dyrekcji, w sumie obejmujące ponad 65 tys. ha lasów. Najmniejszy z nich liczy 224 ha, największy – 5371 ha. Na całej powierzchni tych obszarów bushcrafterzy będą mogli uprawiać najważniejsze dla nich aktywności zgodnie z ustalonym regulaminem – wyjaśnia Andrzej Konieczny, który 21 października wydał stosowną decyzję.

Lasy objęte pilotażowym programem wchodzą w skład umocowanych ustawowo tzw. leśnych kompleksów promocyjnych (jest ich w LP 25), które służyć mają m.in. testowaniu innowacyjnych, eksperymentalnych rozwiązań w zakresie gospodarki leśnej. Okres pilotażu potrwa od 21 listopada 2019 r. do 23 listopada 2020 r.

Bez ogniska

Miłośników tej formy aktywności obowiązuje regulamin. W granicach tych obszarów będzie można biwakować w dowolnym miejscu w grupie do czterech osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu bez zgody nadleśnictwa (wystarczy je tylko uprzedzić o tym zamiarze pocztą elektroniczną). Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przed wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów). Użytkowników obszarów pilotażowych obowiązuje, jak wszystkich innych, zakaz używania otwartego ognia w lesie. Skala zagrożenia pożarowego w lasach, potęgowana ostatnio przez kolejne lata suszy, nie pozwala tu na kompromis ze względów bezpieczeństwa.

Czytaj także: Białystok: Ciężki transport na obwodnicy. Zabawka na naczepie. "A gdzie pilot i eskorta policji?" [FOTO]

Okres pilotażu ma pozwolić leśnikom, którzy nie znali bliżej tej formy rekreacji, przekonać się, że uprawianie survivalu i bushcraftu nie tworzy zagrożeń dla lasu i innych osób. Obszary objęte programem będą monitorowane: leśnicy i wolontariusze z grup bushcraftowych będą prowadzili obserwację, wywiady z napotkanymi turystami, ankiety internetowe. Leśnicy będą dbali też na przykład o to, by koła łowieckie w odpowiednim miejscu i czasie oznaczały tablicami teren polowania oraz będą szeroko uprzedzali wszystkich o planowanych polowaniach zbiorowych.