Suwalski przedsiębiorca Dariusz M. w rękach CBA. Areszt może opuścić po wpłacie 3 mln zł poręczenia majątkowego

i

Autor: CBA Suwalski przedsiębiorca Dariusz M. w rękach CBA. Areszt może opuścić po wpłacie 3 mln zł poręczenia majątkowego

Suwalski przedsiębiorca Dariusz M. w rękach CBA. Areszt może opuścić po wpłacie 3 mln zł poręczenia majątkowego

2020-12-05 8:52

CBA zatrzymało kolejną osobę w związku ze sprawą tzw. mafii paliwowej. Funkcjonariusze zatrzymali suwalskiego przedsiębiorcę Dariusza M., który, jak ustalili śledczy, pełnił w przestępczym schemacie funkcję prezesa zarządu i wspólnika spółki zajmującej się odprawami transportów paliwa oraz był nieformalnym wspólnikiem kolejnej spółki zajmującej się obrotem paliwem w latach 2013 - 2015.

Mężczyzna został zatrzymany w Gdańsku. - Jak ustalono w toku śledztwa ściśle współpracował z założycielem i kierującym zorganizowaną grupą przestępczą, który poszukiwany międzynarodowym listem gończym ukrywa się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - informuje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Zatrzymany mężczyzna w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, posłużenia się nierzetelnymi fakturami na kwotę około 1,3 mld złotych oraz narażenia na uszczuplenie i uszczuplenia należności Skarbu Państwa na kwotę około 300 mln złotych z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Areszt może opuścić po wpłacie 3 mln zł poręczenia majątkowego.

Postępowanie dotyczące działania tzw. mafii paliwowej na terytorium RP w latach 2013-2018 prowadzone jest przez kilka delegatur CBA – białostocką, katowicką, łódzką i wrocławską. Ustalenia śledczych wskazują, że grupa wprowadziła do obrotu, a następnie fikcyjnie fakturowała towary w postaci oleju napędowego, oleju smarowego, benzyny oraz oleju rzepakowego. Działalność ta odbywała się z wykorzystaniem tzw. znikających podatników oraz buforów. Pomiędzy firmami odbywał się fikcyjny obrót paliwami. Wystawiano poświadczające nieprawdę faktury i dokumentację księgową. Działalność ta spowodowała uszczuplenia w podatku VAT na kwotę ponad 700 milionów złotych.

Ponad 110 osób usłyszało do tej pory zarzuty, z czego 13 jest tymczasowo aresztowanych. Zabezpieczono majątek podejrzanych o wartości blisko 13 mln zł. Jak podkreślają śledczy, sprawa ma charakter rozwojowy.

Mafia śmieciowa na Śląsku: Kolosalne ilości odpadów! Zbili na tym miliony