Szczepionka na koronawirusa. Gdzie będzie można się zaszczepić w Białymstoku?

i

Autor: Marcin Gadomski/SE

Szczepionka na koronawirusa. Gdzie będzie można się zaszczepić w Białymstoku?

2020-12-07 9:54

Szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 będą w Polsce bezpłatne i nieobowiązkowe. Według zapewnień rządu, w każdej polskiej gminie będzie znajdować się punkt szczepień. W całej Polsce docelowo powstanie 8 000 punktów szczepień. Szczepionka na koronawirusa. Gdzie będzie można się zaszczepić w Białymstoku?

Do 11 grudnia trwa rejestracja podmiotów, które chcą uczestniczyć w programie szczepień. Informację o tym, w których konkretnie punktach będzie można zaszczepić się na koronawirusa, Ministerstwo Zdrowia poda 15 grudnia. Jak powiedział w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski, szczepionki mogą pojawić się w Polsce "gdzieś w połowie stycznia".

Sugerując się informacjami dostępnymi na rządowej stronie, do udziału w programie szczepień zaproszone są przychodnie, lekarze samodzielnie prowadzący praktykę, szpitale i szpitale rezerwowe.

Czytaj też: Białystok. Szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19 otwarty od 10 grudnia. Zobacz, jak wygląda w środku [WIDEO | FOTO]

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]

Koronawirus rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze. Choroba objawia się zazwyczaj gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci tej choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Czytaj też: COVID-19 w woj. podlaskim. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane na temat zakażeń i zgonów

Od 28 listopada do 27 grudnia 2020 roku w całej Polsce trwa tzw. etap odpowiedzialności. - Od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy to, jak szybko poradzimy sobie z COVID-19 - apeluje Ministerstwo Zdrowia.

Obowiązuje zakrywanie nosa i ust jest obowiązkowe w przestrzeni publicznej oraz zachowanie dystansu społecznego (1,5 m odstępu między pieszymi).  Seniorzy po 70. roku życia nie powinni bez wyraźnej potrzeby wychodzić ze swoich domów. Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.