W placówce w stolicy Kenii uczy się około 300 dzieci w wieku od 3 do 11 lat, a w szkole w Choroszczy 800. Uczniowie z Polski łączą się z kolegami z Afryki co czwartek. Rozmawiają ze sobą po angielsku.
- W ten sposób dzieci wykorzystują internet w edukacji, szlifują angielski, poznają odległe kultury, jednak przede wszystkim uczą się postaw społecznych i uwrażliwienia na potrzeby innych - wyjaśnia Urszula Glińska, rzecznik prasowy burmistrza Choroszczy.
Uczniowie z Choroszczy postanowili zorganizować zbiórkę przyborów szkolnych, które następnie wyślą kolegom z Afryki. Cały czas do zbiórki można się dołączyć.
Kontakt między szkołami odbywa się w ramach projektu Face to Face with the Word. Bierze w nim udział ponad 200 placówek w Polsce.
- Szkoła Podstawowa w Choroszczy jest jedyną szkołą podstawową oraz jedną z dwóch z Podlaskiego, która współpracuje ze szkołą w Nairobi - dodaje Urszula Glińska.
Autorką projektu „Face to Face with the Word” jest Anna Hora Lis – nauczycielka języka polskiego z Gliwic. Zadaniem programu „Face to Face with the Word” jest pokazanie, jak wojna, ubóstwo czy brak dostępu do edukacji wpływają na życie dzieci na całym świecie.